Czym czyścić dywaniki samochodowe?

przez dev5e2

Dywaniki to ten element wyposażenia samochodu, który najszybciej się brudzi. Wymagają one regularnego prania, w przeciwnym wypadku szybko się zniszczą i trzeba będzie je wymienić. Jak czyścić dywaniki samochodowe?

Czym czyścić dywaniki materiałowe?

Jedne z najczęściej spotykanych to dywaniki samochodowe wykonane z materiału. Mają one bardzo estetyczny wygląd, jednak szybko się brudzą. Możemy oczywiście oddać samochód do myjni i poprosić o wypranie dywanów lub oddać je do pralni. Jednak czyszczenie dywaników samochodowych można wykonać także samodzielnie.

Aby własnoręcznie wyczyścić dywaniki należy je wyjąć z samochodu i starannie wytrzepać, a następnie odkurzyć. W ten sposób pozbywamy się piasku i kurzu. Następnie przechodzimy do prania. Należy używać do tego płynów lub proszków przeznaczonych do prania tapicerki samochodowej lub właśnie dywaników.

Pranie należy przeprowadzić zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Zazwyczaj preparaty takie występują w kilka formach:

  • Spryskiwacz,
  • Pianka,

Spryskiwacz i pianka działają zwykle na podobnej zasadzie. Wnikają głęboko między włókna tkaniny, a następnie tworzą obfitą, aktywną pianę. Wypycha ona brud na zewnątrz. Taką pianę należy pozostawić do całkowitego wyschnięcia, a następnie odkurzyć i wytrzepać wraz z związanym przez nią brudem. Na podobnej zasadzie działać będzie proszek do czyszczenia dywaników.

Czym czyścić dywaniki gumowe?

Dywaniki samochodowe wykonane z gumy są bardzo łatwe w czyszczeniu. Należy jednak pamiętać, że na gumie łatwo powstają zarysowania, w których w przyszłości może zbierać się brud. Należy więc do czyszczenia dywaników samochodowych wykonanych z gumy używać miękkich narzędzi.

Pierwszy etap wygląda podobnie, jak w przypadku dywaników materiałowych. Należy wyjąć je z samochodu, a następnie otrzepać i wytrzeć na sucho zgromadzony piasek i kurz. Następnie możemy przejść do czyszczenia dywaników miękką szczotką i łagodnym detergentem.

Wyczyszczone w ten sposób wkładki pozostawiamy do wyschnięcia. Najlepiej, jeśli wyschną same na powietrzu. Kiedy są już suche, mogą wrócić do samochodu.

Czym czyścić uciążliwe plamy?

Na dywaniki samochodowe czasem dostać się może coś, co pozostawi na nich uciążliwe plamy. Jeśli obawiamy się zniszczenia wkładek, najlepiej oddać taki dywanik w ręce specjalisty. Może to być myjnia samochodowa lub pralnia chemiczna.

Jeśli zdecydujemy się na domowe czyszczenie, należy pamiętać o tym, by używać środków, które nie zniszczą materiału. Jeśli mamy co do tego wątpliwości, należy sprawdzić dany produkt na niewielkiej powierzchni na spodniej części dywanika. Jeśli materiał zostanie zniszczony lub odbarwiony, stanie się to w miejscu niewidocznym dla oka. Unikniemy w ten sposób zniszczenia dywanika i konieczności zakupu nowego.

Warto pamiętać o kilku zasadach usuwania plam. Plamy z napojów usuwamy sodą lub solą. Do plam z tłuszczu najlepiej nadają się roztwory alkoholu. Wdeptaną w dywanik gumę najlepiej jest natomiast przemrozić, rozkruszyć i zamieść.

Jak usuwać uciążliwe zapachy?

Dywaniki samochodowe niekiedy przechodzą bardzo intensywnymi zapachami. Dzieje się tak zwłaszcza wówczas, gdy palimy w samochodzie tytoń. Inną przyczyną może być przewożenie w aucie produktów o intensywnym zapachu lub wylanie nań płynów, których woń trudno jest usunąć.

Tutaj ponownie dobrym rozwiązaniem jest czyszczenie dywaników samochodowych w pralni chemicznej. Nie jest to jednak jedyne wyjście. Wśród innych komercyjnych rozwiązań znajdziemy także ozonowanie. Możemy wypożyczyć maszynę do ozonowania lub oddać dywaniki do dyspozycji firmy, która się tym zajmuje.

Jeśli chodzi o domowe sposoby na usuwanie nieprzyjemnych zapachów, to jest ich co najmniej kilka. Dobrym sposobem jest przemrożenie materiału. Jeśli dzieje się to zimą, sprawa jest prosta. Wystarczy pozostawić samochód na noc na mrozie, by zapach zelżał lub całkowicie zniknął. Jeśli jednak rzecz dzieje się latem, dywaniki możemy wyjąć z auta i przemrozić w domowej zamrażarce. Aby nie miały kontaktu z żywnością, należy zapakować je wcześniej szczelnie w folię.