Ile kosztuje zakładanie trawnika?

przez dev5e2

Piękny, zielony i gęsty trawnik jest wizytówką każdego ogrodu. Stanowi tło dla roślin ozdobnych i wspaniałe miejsce do letniego relaksu. Dobrze założony trawnik jest wytrzymały, odporny na trudne warunki atmosferyczne i może być intensywnie użytkowany. Kiedy marzysz o takiej murawie – pozwól, że zajmą się nią eksperci.

Dlaczego warto powierzyć założenie trawnika ekspertom?

Podłoże pod trawnik musi być wyrównane, a na dużych przestrzeniach trudno to wykonać bez ciężkiego sprzętu. Przed wysiewem nasion gleba powinna być zupełnie pozbawiona wszelkich większych kamieni, pozostałości chwastów wieloletnich i korzeni. Jeśli te warunki nie zostaną spełnione, wschody trawy nie będą jednolite, a pierwsze koszenie będzie dla Ciebie katorgą. Drobne nasiona traw najlepiej wysiewa się za pomocą siewnika, dzięki temu trawa zostanie wysiana równomiernie. Profesjonaliści wiedzą, jaki rodzaj trawy jest najlepszy do ogrodu. Unikniesz więc wysiana trawy do cienia w miejscu nasłonecznionym i odwrotnie. Możesz mieć gwarancję, że wysiane nasiona zmienią się w piękną murawę, a trawa w sezonie będzie gęsta i zielona. Wszelkie wady, które powstają, gdy trawnik jest niewłaściwie założony, wychodzą podczas koszenia. Nierówności terenu, nierównomiernie wysiania trawa czy pozostawione chwasty – to wszystko sprawia, że trawnik będzie prezentować się słabo.

Za co płacisz? Zakładanie trawnika – cena

Koszty zakładania trawnika z nasion są niższe niż z rolki. Szacuje się, że to 1/3 kosztów trawnika z rolki. Na płaskim, równym terenie, gdzie nic wcześniej nie rosło, będzie taniej. Podstawowym kosztem jest wyrównanie i przygotowanie terenu oraz wysiew nasion. W niektórych przypadkach koszty mogą wzrosnąć i obejmować zmianę wierzchniej warstwy gleby na bardziej żyzną. Jeśli w ogrodzie pH podłoża jest niewłaściwe – również trzeba je zmienić. Zwykle zaleca się wtedy wapnowanie gleby, które podnosi odczyn. Nasiona traw mogą być w różnej cenie. Trawniki o specjalnym przeznaczeniu kosztują przeważnie więcej. Mowa tutaj np. o trawniku intensywnie użytkowanym lub na tereny sportowe. Dodatkowo zapłacisz też za rozłożenie siatki przeciw kretom lub za ułożenie obrzeża trawnikowego. Wszystkie dodatkowe zabiegi kosztują i wpływają na finalny koszt, z którym musisz się liczyć, jeśli planujesz zakładanie trawnika. Cena 1 m2 trawnika zależy więc od potrzebnych zabiegów. Przy większym terenie możesz otrzymać zniżkę.

Ile kosztuje trawnik z rolki? Wady i zalety

Trawnik z rolki kosztuje więcej, ale jest wart swojej ceny. Dlaczego warto dopłacić? Otrzymujesz szybki efekt. Nawet jeden dzień wystarczy profesjonalnej firmie na przygotowanie terenu i rozłożenie rolek z trawą. To świetna opcja dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na czekanie na wschody trawy. Po Twojej stronie będzie tylko podlewanie świeżo rozłożonej darni. Na początku trawnik nie powinien być intensywnie użytkowany, ale od razu otrzymujesz efekt „Wow”. Kolejną zaletą jest to, że nie martwisz się o chwasty, które mogłyby pojawić się na murawie. Trawa z rolki jest gęsta i wolna od nasion chwastów. Masz gwarancję jednolitej, ciemnej zieleni, bez żadnych nieproszonych chwastów. Zakładanie trawnika (cena) z rolki jest bardziej pracochłonne niż wysiew nasion, to fakt. Jednak pielęgnacja trawnika w oczekiwaniu na wschody nasion pochłania więcej Twojego czasu.

Wysiana murawa musi być podlewana regularnie, aby kiełkujące nasiona miały dostęp do wody. W tym czasie nie powinno się chodzić po przyszłym trawniku. Wszelkie odciski butów mogą sprawić, że murawa nie będzie równomierna. Ten problem nie występuje przy trawniku z rolki. Intensywne użytkowanie zaczyna się po ukorzenieniu darni. Zwykle trwa to parę tygodni. Trawnik z nasion w tym czasie będzie wciąż podatny na uszkodzenia. Wysiana murawa może wymagać okresowej regeneracji. Na przykład po zimie będziesz musiał dosiewać nasiona. Ta sytuacja nie występuje w przypadku rozkładanych, zielonych rolek. Jak widać, koszt trawnika z rolki jest wyższy, ale zamierzony efekt jest gwarantowany i szybciej widoczny. Odpadają też niektóre zabiegi pielęgnacyjne, na przykład pielenie chwastów i regularne podlewanie wschodzącej murawy.