Wszelkie rozszczelnienia pokrycia dachowego są o tyle niebezpieczne, że mogą powodować dostawanie się wody opadowej do wnętrza budynków. Woda nie tylko bardzo źle oddziałuje na drewnianą konstrukcję dachu, ale również ma destrukcyjny wpływ na warstwę izolacji znajdującą się pomiędzy krokwiami. Tak naprawdę nie ma znaczenia, czy mamy tam założoną wełnę, styropian czy pianę – długotrwałe zawilgocenie izolacji będzie skutkować sporym mostkiem termicznym, który przyczyni się do wzrostu rachunków za ogrzewanie. Jak naprawić przeciekający dach z blachy? Dowiesz się tego z dzisiejszego artykułu.

Przeciekający dach z blachy – lepiej zapobiegać, niż leczyć!

W przypadku dachów pokrytych blachą lub blachodachówką warto okresowo kontrolować ich stan. Wszelkie ślady korozji są pierwszą oznaką, że w niedługim czasu do wnętrza budynku zacznie przedostawać się woda. To ostatni moment, by przeprowadzić renowację i uchronić się przed zalewaniem. Bardzo ważne, by w trakcie wznoszenia konstrukcji dachu zadbać o jak najlepszą jakość pokrycia. Nie chodzi ty wyłącznie o sam montaż, chociaż jest on bardzo ważny, ale również wybór solidnych materiałów od renomowanych producentów.

Odpowiednie zabezpieczenie antykorozyjne i lakierowanie z wykorzystaniem nowoczesnych technologii sprawi, że trwałość dachu znacznie wzrośnie, a my mocno ograniczymy ryzyko przecieków. Pamiętajmy jednak, by zawsze wybierać doświadczoną ekipę dekarzy, która zapewni staranne ułożenie materiału na krokwiach.

Czym uszczelnić przeciekający dach z blachy?

Do niedawna jedynym sposobem uszczelnienia dachu przykrytego blachą była wymiana całego arkusza, co wiązało się ze sporą ilością pracy i wieloma niedogodnościami. Obecnie na rynku znaleźć można specjalistyczne środki, dzięki którym możemy uzyskać pełną szczelność w bardzo krótkim czasie. Preparaty te nakłada się pędzlem lub szpachelką i po kilku godzinach zapewniają 100% szczelności. Sama aplikacja jest banalnie prosta. Wystarczy dokładnie oczyścić miejsce przecieku, a do tego celu warto wykorzystać specjalne preparaty. Dzięki nim pozbędziemy się mchu, kurzu i tłuszczu, który mógłby zmniejszyć przyczepność środka do blachy. Następnie za pomocą szpachelki nakładam masę w miejsce uszkodzenia, dbając o zachowanie jak największej staranności. Praca nie jest skomplikowana, a ostateczny efekt może być naprawdę bardzo dobry i trwały.

Innym sposobem uszczelniania całych połaci jest stosowanie specjalistycznych powłok uszczelniających, które nakładane są przez specjalistów za pomocą długiej lancy. Cały proces przypomina nieco malowanie dachu i ma na celu równomiernie pokrycie powłoką całej połaci. Ten sposób renowacji jest dość drogi, ale i tak o wiele tańszy od całościowej wymiany pokrycia. Warto się więc na niego zdecydować, jeśli nasz dach nie wygląda najlepiej. Przeciekający dach czym uszczelnić, by uzyskać najlepszy efekt? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo dobór środka w dużej mierze zależy od typu i rozmiaru uszkodzenia.

Dlaczego warto zadbać o pełną szczelność pokrycia dachowego?

Przeciekający dach z blachy to spory problem dla każdego właściciela domu jednorodzinnego. Zalane ściany, posadzki czy meble to spora strata finansowa, ale równie poważnie mogą skończyć się awarie dachów w magazynach i budynkach użyteczności publicznej. Warto wiedzieć, że oprócz samych szkód spowodowanych zalaniem powierzchni wewnątrz budynku, wilgoć może przyczynić się to wyrządzenia sporych szkód w konstrukcji dachu. Jest to szczególnie widoczne w momencie, gdy cała konstrukcja bazuje na drewnianych elementach. Pomimo że są one impregnowane, długotrwały kontakt z wodą może prowadzić do wypaczania wymiarów i degradacji materiału.

Mokre drewno nie jest jednak jedynym problemem. Wilgoć obecna w izolacji termicznej dachu skutkuje powstaniem ogromnych mostków termicznych, którymi ciepło ucieka z wnętrza budynku. Warto więc zrobić wszystko, by naprawa dachów przeprowadzona była z należytą starannością, a najlepiej, by wcale nie dopuścić do takiej sytuacji.