Jaka karma jest najlepsza dla kota z cukrzycą?

przez dev5e2

Zbilansowana dieta, która zaopatrzy organizm we wszystkie niezbędne substancje odżywcze, to recepta na długie kocie życie. Jednak wybór odpowiedniej karmy dla wielu właścicieli kotów okazuje się nie lada wyzwaniem. Producenci oferują niezwykle szeroki asortyment pożywienia o bardzo różnej jakości. Ze szczególnymi trudnościami podczas układania diety dla pupila spotykają się właściciele czworonogów zmagających się z problemami zdrowotnymi. Wiele kotów spędzających całe swoje życie w czterech ścianach nie ma wystarczająco wielu okazji do ruchu. Dodatkowe częste nadwyżki karmy powodują, że sporo zwierzaków cierpi z powodu otyłości czy nadwagi. A ona z kolei powoduje cukrzycę. Choroba ta pojawia się też często u starszych zwierzaków lub przedstawicieli predysponowanych do niej ras. Jak walczyć z cukrzycą? Przede wszystkim poprzez dietę. Jaka jest więc najlepsza karma dla kota z cukrzycą?

Jaka karma dla kota z cukrzycą sprawdzi się najlepiej? Zasady żywienia

Cukrzycę zdiagnozowaną w odpowiednim momencie można stosunkowo łatwo opanować. W walce z tą chorobą niezwykle istotne jest wprowadzenie rutyny i regularności w życie zwierzaka. W szczególności posiłki powinny zostać usystematyzowane i być podsuwane zwierzakowi zawsze o dokładnie tej samej godzinie. Dzięki stałym porom karmienia można w miarę możliwości opanować gwałtowne wahania stężenia cukru w organizmie. Insulina w zależności od zaawansowania stopnia choroby jest podawana jeden bądź dwa razy w ciągu dnia. Kot powinien być karmiony tuż przed jej zaaplikowaniem. Weterynarz po zdiagnozowaniu choroby zaleci przejście na karmę dedykowaną czworonogom cierpiącym na zaburzenia gospodarki cukrowej. Należy wybrać pokarm charakteryzujący się najlepszym możliwym składem.

Jak karmić kota z cukrzycą?

Kot z natury jest mięsożercą. Idealna karma jest więc złożona z mięsa. Niestety, nie wszyscy producenci o tym pamiętają i na rynku dostępnych jest wiele produktów zawierających większy procent zbóż i roślin niż mięsa. Wszystkie dodatki typu soja, pszenica czy sztuczne aromaty i barwniki są bardzo szkodliwe dla kociego diabetyka. Produkty te zawierają bardzo dużą ilość węglowodanów, które powodują niechciane skoki cukru we krwi. W karmie podawanej kotu z cukrzycą absolutnie nie może występować obniżona ilość kalorii. Niedożywienie nasila kwasicę ketonową będącą efektem cukrzycy i wprowadza organizm pupila w stan niedożywienia. Ogólna zasada, którą należy się kierować, kupując karmę dla kociego cukrzyka to zwiększona ilość białka. Zastanawiając się, jak karmić kota z cukrzycą, należy pamiętać o tym, że organizm zwierzaka jest doskonale przystosowany do przekształcania białka w energię. Dieta oparta na dobrej jakości białku może nawet spowodować remisję choroby i doprowadzić do możliwości zmniejszenia dawki podawanej insuliny. Większość weterynarzy poleca także przejście na karmę mokrą, która z reguły zawiera mniejszą ilość węglowodanów niż suche granulki. Jedną z często polecanych opcji żywieniowych jest Royal Canin Diabetic, dostępna na https://vet-shop.pl/karma-dla-kotow-nadwaga-cukrzyca-87. Jej specjalny skład z obniżoną zawartością skrobi wpływa niezwykle korzystnie na kontrolowanie poziomu cukru we krwi.

Leczenie cukrzycy u kota

Dobrze dobrana karma dla kota z cukrzycą to podstawa leczenia. Niezbędna jest także odpowiednia dawka ruchu. Dobrze sprawdzą się wszelkiego rodzaju zabawy domowe. Jeśli jednak istnieje taka możliwość, warto nauczyć zwierzaka wychodzenia na spacery zewnętrzne. Dla bezpieczeństwa należy zaopatrzyć się w smycz i odpowiednio dopasowane szelki. Taki zestaw pozwoli kotu spalić nadmiar energii na świeżym powietrzu i zadbać o prawidłową wagę ciała. Zwierzę cierpiące na cukrzycę powinno być pod stałą kontrolą weterynarza. Niezwykle ważna jest uważna obserwacja kota. Należy zainteresować się każdą nietypową ospałością, nadmiernym piciem wody bądź zbyt częstym korzystaniem z kuwety. Podstawą dla kota cukrzyka są oczywiście dobrze dobrana karma podawana w regularnych odstępach czasu oraz insulina. Wszelkie zmiany w diecie należy koniecznie konsultować z lekarzem weterynarii, który podpowie, co jest najlepsze dla ukochanego pupila.