Jaki kontener na gruz wybrać?

przez dev5e2

Remont, budowa, a nawet i przebudowa – wszystko to łączy jeden aspekt, bez którego nie sposób będzie sprawne przeprowadzenie roboty. Kontener na gruz jest koniecznością, która pozwoli na legalne pozbycie się pozostałości po pracach budowlanych. Jednak często nie jesteśmy pewni, jaki pojemnik będzie odpowiedni. Warto przyjrzeć się ich budowie i właściwościom, aby przekonać się, która wersja będzie najkorzystniejsza w danym przypadku.

Kontener na gruz – czym jest?

Dla wyjaśnienia tego, jakie kontenery metalowe na gruz będą dobrą opcją, na początku warto wyjaśnić pojęcie samego gruzu, gdyż często myślimy o nim bardzo potocznie, co niekoniecznie musi pokrywać się z oficjalną definicją. Gruzem możemy nazwać wszelkiego rodzaju pozostałości po wyrobach ceramiki budowlanej i konstrukcji betonowych. Zwykle są to po prostu dachówki, cegły i pustaki, jak i pokruszone części betonu, które były zawarte m.in. w starych posadzkach.

Jak widać, są to dość ciężkie elementy, które nie można po prostu wyrzucić do najbliższego sklepu, a trzeba skorzystać z odpowiedniego kontenera na gruz. Nie chodzi nawet o praktyczność tego rozwiązania, a również to, że inne opcje są po prostu nielegalne i prowadzą do kar w postaci grzywny.

Odpowiedni kontener to podstawa, bez której nie można zacząć budowy, remontu bądź innego rodzaju prac, po których zostanie duża ilość gruzu. Warto przyjrzeć się, jakie rodzaje kontenerów można spotkać na rynku.

Rodzaje kontenerów na gruz

Najlepiej zamówić kontener już na początku prac, gdyż w innym wypadku będzie trzeba cały gruz przenosić na sam koniec, co zredukuje nie tylko ilość dostępnego miejsca do pracy, jak i będzie po prostu bardzo uciążliwe i trudne. Jednak jaki rodzaj kontenera powinniśmy wybrać? Wszystko zależy od odpadów, które będą produkowane w procesie budowy lub remontu.

Jakie rodzaje kontenerów na gruz wyróżniamy?

  • Kontener na gruz budowlany czysty – jest to opcja, która jest dość restrykcyjna pod względem możliwości wrzucania tam danego gruzu. W tym przypadku dopuszcza się elementy betonowe, ceramiczne i dachówki. Oczywiście dopuszcza się też te same przedmioty, ale zanieczyszczone klejem czy innymi warstwami klejącymi, jednak zabrudzenie nie może być wielkie. Nie można tutaj też wrzucać śmieci, które nie łączą się bezpośrednio z budową, a mają tylko pośrednie połączenie – mowa o zaprawach, dużych ilościach klejów i ziemi.
  • Kontener na odpady zmieszane – tutaj będzie można zamieścić tak naprawdę wszystko inne, co nie mogło zostać umieszczone w czystej wersji. Mowa tutaj o bardzo zabrudzonym gruzie, jak i innych śmieciach zebranych podczas prac – klejach, zaprawach, fragmentach konstrukcji, a nawet i butelkach oraz innych pozostałościach po budowie.

Jakie wymiary kontenera na gruz wybrać?

Przed zamówieniem kontenera trzeba zastanowić się nad jego wielkością, która determinować będzie funkcjonalność. Warto przyjrzeć się liście najczęściej występujących wielkości i ich możliwościach w zbieraniu odpadów.

Kontener na gruz – wymiary najczęściej spotykane:

  • 16 m3 – jest to zwykle największa opcja, która najlepiej sprawdzi się na dużych placach budowy, gdzie odpady potrafią być bardzo duże i ciężkie,
  • 8 m3 – to kolejne z rozwiązań, które znajdzie swoje zastosowanie na placach budowy, jednak nie pomieści już tak wielkich części,
  • 6 m3 – to opcja, która będzie idealna przy remoncie małego domu, czy mieszkania o dużym metrażu,
  • 4,7 m3 – taki wymiar kontenera na gruz sprawdzi się przy dużych remontach mieszkań,
  • 3,7 m3 – opcja ta sprawdzi się przy niewielkich przebudowach mieszkań,
  • 2,7 m3 – niewielkie kucie ścian pozostawia akurat tyle gruzu, aby wybrać ten model,
  • 1,7 m3 – rozbieranie starych pieców kaflowych będzie świetnym przykładem użytku takiej wielkości kontenera.

Często zastanawiamy się, gdzie zamówić kontener na gruz. Odpowiedź jest prosta – u zaufanego producenta kontenerów metalowych. Firma ta znajduje się w czołówce swojej branży już od wielu lat, a wszystko to dzięki dużemu doświadczeniu specjalistów, którzy znają potrzeby klientów.