Jakie dokumenty są potrzebne, żeby wynająć samochód?

przez dev5e2

Wynajem samochodu cieszy się ogromną popularnością wśród osób, które w danej miejscowości przebywają jedynie chwilowo (na przykład podczas urlopu czy podróży służbowej), a także wśród tych, którym własny środek lokomocji potrzebny jest jedynie incydentalnie. Niemniej jednak, aby wynająć samochód, należy dopełnić kilku, niezbędnych formalności. Jakie dokumenty będą potrzebne do wynajmu samochodu?

 

Gdzie wynająć samochód?

Na początku warto zastanowić się, gdzie w ogóle można wynająć samochód „na godziny” bądź długoterminowo? Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim wypożyczalnie samochodów, bowiem są to wyspecjalizowane firmy, które świadczą wysokiej jakości usługi wynajmu aut. Decydując się na współpracę z wypożyczalnią samochodów, klient ma pewność, że do jego dyspozycji pozostawiony zostanie sprawny samochód, który ma ważne wszelkie przeglądy, a także opłacone ubezpieczenie. Dlatego też wypożyczanie samochodu z pewnego źródła cieszy się dużo większą popularnością, niż jego wynajem od osoby prywatnej. Wypożyczalnie samochodów działają w każdym, większym mieście, dlatego też nie powinno być żadnego problemu ze znalezieniem odpowiedniego punktu.

 

Wynajem samochodu – formalności, jakich należy dopełnić

Każdy, kto chce wynająć samochód, musi liczyć się z koniecznością dopełnienie kilku, niezbędnych formalności. Potrzebne będą również dokumenty, które oczywiście w momencie wypożyczania auta trzeba przy sobie posiadać. O jakich dokładnie mowa? Przede wszystkim osoba, która chce wypożyczyć samochód, musi posiadać ważne prawo jazdy. Niektóre wypożyczalnie wymagają, aby klient posiadał uprawnienia do prowadzenia samochodu od minimum roku, jednak nie jest to regułą. Jeżeli kierowca chce poruszać się pojazdem po krajach unijnych, to zwykłe, polski prawo jazdy jest całkowicie wystarczające. Kolejnym dokumentem, jaki należy okazać osobie sporządzającej umowę, jest ważny dokument tożsamości. Co do zasady, firmy akceptują przede wszystkim dowód osobisty. Jest to bowiem dokument, którym musi legitymować się każda osoba dorosła, będąca obywatelem Polski. Oczywiście, wiele wypożyczalni akceptuje także paszporty, które zwykle posiadają osoby przebywające w podróży zagranicznej.

Wynajem samochodu w przypadku klientów zagranicznych jest bowiem w Polsce jak najbardziej możliwy. Ostatnim dokumentem, jaki należy posiadać, chcąc wynająć samochód, jest karta kredytowa. Klasyczne karty kredytowe wydawane są jedynie przez banki, jednak coraz częściej bardzo podobne produkty finansowe wydawane są również przez firmy pożyczkowe. Wypożyczalnia samochodów może określić, jakie dokładnie karty akceptuje, a jakich nie. Karta kredytowa jest niejako “poręczeniem”, którego wymaga wypożyczalnia pojazdów na wypadek, gdyby klient nie zwrócił samochodu w uzgodnionym terminie bądź zwrócił go w o wiele gorszym stanie technicznym. Niemniej jednak klienci często zastanawiają się, jak wygląda wynajem samochodu bez karty kredytowej i czy w ogóle jest możliwy? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, bowiem każda wypożyczalnia ma własne regulaminy, a co za tym idzie, zasady wypożyczania aut. Warto jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach możliwe jest zastąpienie karty kredytowej debetową bądź po prostu gotówką, która podawana jest w zastaw. Więcej informacji na temat tego, jak wygląda proces wypożyczania samochodu oraz ile mniej więcej kosztuje jego wynajem, można znaleźć na stronie wypożyczalni samochodów w Koszalinie, dostępnej pod adresem https://carforyou.com.pl/cennik-koszalin/. Klienci powinni pamiętać, że choć ominięcie karty kredytowej jest w pewnych przypadkach możliwe, to jednak wciąż muszą oni posiadać ważny dokument tożsamości oraz prawo jazdy. Co istotne, przed podpisaniem umowy należy dokładnie sprawdzić, na jakich warunkach można wypożyczyć konkretny samochód. Ważne są przede wszystkim opłaty, jakie należy uiścić, ale również kwestia ubezpieczenia samochodu (na przykład w przypadku podróży zagranicznej) czy pokrycia kosztów ewentualnych napraw w razie wypadku.