Oświetlenie stanowiska pracy – normy i wymagania

przez dev5e2

Miejsce pracy to bardzo ważna kwestia wpływająca na pracowników. Odpowiednie wyposażenie, dobrze przystosowane meble i sprzęty to rzeczy, na które najczęściej zwraca się uwagę. Jednak nie należy zapominać o oświetleniu, odgrywa ono równie dużą rolę i oddziałuje na efektywność pracownika.

Jaki wpływ na pracę ma oświetlenie?

Odpowiednie światło bardzo dobrze wpływa na nasze samopoczucie, a także skuteczność pracy. Zbyt mocne oświetlenie może rozpraszać, a z kolei, gdy jest go zbyt mało, szybciej stajemy się senni i wówczas praca nie idzie nam tak sprawnie, jak byśmy chcieli. Właśnie dlatego normy na stanowisku pracy są jasno określone w przepisach BHP oraz innych aktach prawnych.

Normy oświetlenia w miejscu pracy

Art. 207 § 2 Kodeksu pracy informuje nas, że pracodawca jest zobowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Jak wiadomo, praca w złym oświetleniu może negatywnie oddziaływać nie tylko na samopoczucie, ale również prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak krótkowzroczność, czy po prostu pogorszenie wzroku. Na normy oświetlenia składa się kilka ważnych punktów:

  • Natężenie oświetlenia – gęstość powierzchniowa strumienia świetlnego padającego na daną powierzchnię wyrażona w luksach. Odpowiednie natężenie oświetlenia musi być przede wszystkim w miejscu bezpośredniego działania pracownika. Gdzie wymagana jest wysoka precyzja, czy też czynności podejmowane są przez osoby starsze, natężenie oświetlenia powinno być automatycznie o stopień wyższe niż poziom eksploatacyjnego natężenia oświetlenia.
  • Równomierność oświetlenia – światło w danym pomieszczeniu powinno być w miarę możliwości równomiernie rozmieszczone, tak aby każde miejsce posiadało odpowiedni dostęp do światła.
  • Rozkład luminacji – luminacja ma znaczący wpływ na jakość widzenia, jest to fizyczna miara jaskrawości. Zbyt wysoki poziom luminacji może wywołać efekt olśnienia, a zbyt niski wpłynie na większe zmęczenie pracownika.
  • Olśnienie – stanowi stan procesu widzenia, przy którym występuje odczucie niewygody lub zmniejszenie zdolności rozpoznawania przedmiotów.
  • Migotanie światła i efekt stroboskopowy – szybkie okresowe zmiany natężenia światła. Dąży się do ich całkowitej redukcji, ponieważ negatywnie wpływają na organizm pracownika, pogarszają samopoczucie, wywołują rozdrażnienie oraz dekoncentrację.
  • Barwa światła – może wydawać się nic nie znacząca, a jednak nic bardziej mylnego. Człowiek najlepiej czuje się w świetle naturalnym, które ma kolor jasnożółty. Zbyt zimne oświetlenie może nadmiernie pobudzać, a nawet rozdrażniać, z kolei o barwie ciepłej relaksuje i prowadzi do szybszego odczuwania senności.

Normy oświetlenia w biurze

Należy zwrócić uwagę na fakt, iż normy oświetlenia będą się różniły właśnie w zależności od stanowiska. W biurach oprócz lamp czy okien światło daje również przede wszystkim ekran monitora. Zalecane jest, aby osoby, które pracują głównie przy komputerze miały stały dostęp do światła dziennego. Niestety nie zawsze istnieje taka możliwość, zwłaszcza w ogromnych biurach, gdzie niemalże wszyscy spędzają cały czas pracy, patrząc w ekran monitora. W tym wypadku należy dane miejsce pracy wyposażyć w dodatkowe źródło światła, najlepiej lampkę na biurku czy też działającą na USB wpinaną do komputera czy laptopa. Normy oświetlenia pomieszczeń biurowych opierają się przede wszystkim na optymalnym doborze rozmieszczenia opraw oświetleniowych oraz natężenia światła.

Normy oświetlenia dla biura czy też innych miejsc pracy są bardzo ważne i powinny być bezwzględnie przestrzegane. Najkorzystniejsze jest światło dzienne, które wpada przez okna, dlatego też należy zadbać o odpowiednią ilość okien. Nawet malutkie biura powinny mieć dostęp do naturalnych promieni słonecznych, ponieważ to one najkorzystniej wpływają na koncentrację oraz ułatwiają relaks w czasie przerwy. Na stronie https://www.luxmat.pl/blog/pomiar-natezenia-oswietlenia-na-stanowisku-biurowym-badania-norm/ znajdują się dokładne wytyczne dotyczące norm oraz pomiarów oświetlenia, które są niezbędne dla każdego stanowiska pracy.