Relaksujące olejki zapachowe – poradnik

przez dev5e2

W życiu każdego z nas przychodzi moment, gdy potrzebujemy zwolnić i nacieszyć się spokojem. Aromaterapia to świetnym sposobów na relaks i wyciszenie się, a olejki zapachowe to niezbędne do tego narzędzie. Jak używać olejków i które z nich wybrać?

Zapachy, które pomogą Ci się zrelaksować

Gdy czujemy potrzebę odprężenia się, skorzystanie z olejków zapachowych to świetny pomysł. Jaki olejek wybrać? Niektóre zapachy mogą mieć silniejsze działanie odprężające od innych, jednak wiele także zależy od naszych osobistych preferencji.

Oto 10 rodzajów olejków zapachowych, po które warto sięgnąć w celu odstresowania się:

  • Rozmaryn
  • Jaśmin
  • Lawenda
  • Wanilia
  • Morska bryza
  • Szałwia muszkatołowa
  • Cynamon
  • Mięta pieprzowa
  • Róża
  • Geranium

Jak używać olejków zapachowych?

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z aromaterapią, być możesz zastanawiać się, w jaki sposób włączyć ją do swojej codziennej rutyny. Warto zacząć od wypróbowania kilku poniższych metod.

Rozpylenie

To zdecydowanie najprostszy i najpopularniejszy sposób w jaki można użyć olejki zapachowe. Jak to zrobić? Można skorzystać ze specjalnych kominków do aromaterapii, które podgrzewają mieszaninę olejków i wody. W ten sposób wydziela się zapach, który jest rozprowadzany po całym pomieszczeniu. Plusem tej metody jest uspokajające działanie płomienia, a minusem wysoka temperatura, przez którą olejki tracą część swoich właściwości. Alternatywą jest użycie elektrycznych dyfuzorów i rozpylaczy, które nie podgrzewają olejków, dzięki temu można wyciągnąć z nich więcej aromatu.

Inhalacja

W celu uzyskania najbardziej intensywnego zapachu i działania, można zdecydować się na bezpośrednie wdychanie. Niektórzy robią to poprzez roztarcie kilku kropli olejku w dłoniach, następnie wąchając je z niewielkiej odległości. Inną metodą jest parowa inhalacja. Ten sposób z pewnością docenią alergicy i osoby chore na przeziębienie, które borykają się zaburzoną drożnością dróg oddechowych. Aby dokonać inhalacji parowej trzeba wlać wrzącą wodę do miski i dodać do niej olejki zapachowe. Następnie należy pochylić się nad miską i spokojnie oddychać. Dla wzmocnienia efektu można przykryć głowę ręcznikiem.

Dodatek do kąpieli

Gorąca kąpiel sama w sobie jest bardzo odprężająca, jednak dodanie do niej olejków jeszcze bardziej wzmocni ten efekt. Olejki zapachowe można dodać bezpośrednio do gorącej wody lub do produktów, używanych do kąpieli. Samodzielnie wykonane musujące kule kąpielowe z dodatkiem olejków eterycznych, przeniosą Twój relaks na kompletnie inny poziom. Olejki o naturalnych, roślinnych zapachach sprawdzą się tutaj najlepiej. Jeśli chcesz zapewnić sobie namiastkę aromaterapii w ciągu dnia, dodaj olejek do mydła w płynie. Dzięki temu, przyjemny i uspokajający zapach będzie towarzyszył Ci za każdym razem, gdy umyjesz swoje dłonie.

Aplikacja na skórę

Dodanie kilku kropel olejku zapachowego do balsamu do ciała lub olejku do masażu, wzmocni Twoje doznania i pozwoli Ci uzyskać dodatkowe korzyści płynące z aromaterapii. Pamiętaj, aby przed bezpośrednim zastosowaniem zapachu ciele wykonać test na niewielkim fragmencie skóry. Dzięki temu unikniesz podrażnień i potencjalnej reakcji alergicznej. Nałóż niewielką ilość olejku na wewnętrzną stronę nadgarstka i obserwuj reakcje Twojej skóry przez 24 godziny. Jeśli nie zauważysz żadnych niepokojących oznak, możesz aplikować olejki na całym ciele.

Zrób kompres

Gdy cierpisz z powodu bólu głowy, kilka kropel olejku zapachowego dodanych do kompresu z ręcznika lub ściereczki. pomoże złagodzić Twoje dolegliwości oraz towarzyszący im stres. Aromat olejków będzie silniejszy, gdy dodasz je do gorącego kompresu, jednak równie dobrze możesz dodać je do zimnego. W łatwy sposób możesz samodzielnie wykonać swój własny kompres wielokrotnego użytku. Włóż suchy ryż do skarpetki lub woreczka z tkaniny. Następnie nakrop ryż olejkami i dobrze wymieszaj. Warto urozmaicić całość suszonymi ziołami. Umieść kompres w piekarniku nagrzanym do 100 stopni Celsjusza. Wyjmij go po 10 minutach i po upewnieniu się, że nie jest zbyt gorący, przyłóż kompres do Twojego ciała.