toaleta

Czyszczenie muszli klozetowej – podstawowe zasady

przez dev5e2

Czyszczenie muszli klozetowej nie należy do zadań szczególnie przyjemnych. Niemniej jednak musisz regularnie wykonywać tę czynność, jeżeli zależy Ci na zachowaniu czystości w swojej łazience. Na szczęście, nie jest to tak trudne, jak mogłoby się na pozór wydawać. Jeżeli nie wiesz, jak skutecznie wyczyścić muszlę klozetową, przyda Ci się kilka wskazówek, dzięki którym będzie to prostsze. Musisz pamiętać zarówno o odpowiednich akcesoriach, jak i środkach chemicznych.

Niezbędne akcesoria

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak wyczyścić muszlę klozetową, musisz wiedzieć, że niezbędne będą do tego pewne akcesoria. Na pewno powinieneś wyposażyć się w gumowe rękawice. Bardzo ważne jest to, aby posiadały one rozmiar dopasowany do Twoich dłoni. Zbyt luźne mogą się bowiem z nich zsuwać, a zbyt ciasne mogą pęknąć, uniemożliwiając Ci kontynuowanie pracy. Niektórzy decydują się co prawda na czyszczenie muszli klozetowej bez rękawic, ale jest to duży błąd. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że do mycia toalet używane są zazwyczaj dość silne detergenty. Mogłyby one spowodować podrażnienia skóry bądź oczu, jeśli zabrudzoną dłonią dotknęłoby się okolic twarzy. Oprócz gumowych rękawic przyda Ci się oczywiście szczotka do WC. Można zakupić ją w każdym dużym supermarkecie. Musisz jednak zdawać sobie sprawę z konieczności częstej wymiany tego akcesorium. Bardzo szybko zbierają się na takiej szczotce różnego rodzaju bakterie i zabrudzenia. Jeżeli używasz naprawdę silnie żrących detergentów do mycia toalety, wyposaż się także w plastikowe okulary ochronne. Nie zaszkodzi również maseczka zakrywająca nos oraz usta. W ten sposób ochronisz swoje oczy oraz drogi oddechowe przed ewentualnym niebezpieczeństwem.

W jakie preparaty musisz się wyposażyć?

Jeżeli nie wiesz, jak dobrze wyczyścić muszlę klozetową, musisz przede wszystkim zakupić niezbędne środki chemiczne. Na szczęście, środki do WC znajdziesz w każdym supermarkecie, a także w drogerii. Musisz jednak starannie je wybrać. Możesz korzystać zarówno z klasycznych detergentów, jak i pokusić się o zakup tych ekologicznych. Drugie z rozwiązań na pewno przypadnie Ci do gustu, jeżeli los planety nie jest Ci obojętny. Na pewno będziesz potrzebował uniwersalnego płynu do czyszczenia toalet oraz środka odkamieniającego, na przykład https://ccf1.pl/produkt/ccf1-odkamieniajacy-as/. Pomóc może Ci również zwykły płyn do mycia naczyń, który przyda się do umycia zewnętrznej części sedesu. Wszystkich preparatów powinieneś używać zgodnie z zaleceniami producenta, a te znajdują się na opakowaniu. Pamiętaj o tym, że stosowanie środków domowej roboty raczej niezbyt dobrze sprawdzi się w przypadku czyszczenia muszli klozetowej. Mogą być one po prostu za słabe. Zdecydowanie lepiej przeznaczyć je do innych zadań. Powinny doskonale sprawdzić się w przypadku mycia okien.

Jak powinno wyglądać czyszczenie toalety?

Jeżeli chcesz wiedzieć, jak czyścić muszlę klozetową, musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach. Jak już zaznaczono wyżej, wyczyszczenie toalety nie będzie możliwe bez odpowiednich akcesoriów oraz środków. Swoją pracę możesz zacząć od umycia pokrywy sedesowej. Możesz wykorzystać do tego celu płyn do mycia naczyń oraz zwyczajną gąbkę. Później należy przystąpić do czyszczenia wnętrza sedesu. Na początku konieczne będzie użycie środków do WC. Zazwyczaj należy pozostawić je tam przez określoną ilość czasu, a później wyczyścić muszlę przy pomocy szczotki. Bardzo istotne jest to, abyś wykonał tę czynność starannie. Wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że usuniesz wszelkie zabrudzenia. Aby muszla klozetowa zawsze pozostawała w odpowiednim stanie, trzeba zadbać o regularne jej czyszczenie. Najlepiej byłoby, gdybyś używał szczotki po każdym skorzystaniu z toalety. Ważne jest to, aby każdemu domownikowi weszło to w nawyk. Dzięki temu muszla klozetowa nie będzie się tak intensywnie brudzić. Charakterystycznym żółty osadem ani kamień nie będą także przysparzały zmartwień. Teraz już wiesz, jak skutecznie uporać się z zaciekami, żółtym nalotem oraz ogólnymi zabrudzeniami muszli klozetowej.