prawo jazdy

Ile trwa kurs na prawo jazdy?

przez dev5e2

Posiadanie prawa jazdy jest w dzisiejszym świecie traktowane niemal jako oczywistość. Szkolenie kierowców często finansuje rodzina w ramach prezentu na 18. urodziny, a umiejętność prowadzenia pojazdów stanowi częste wymaganie pracodawców w wielu branżach. Jeśli nauka jest jeszcze przed Tobą, z tego artykułu dowiesz się, ile trwa i jak wygląda kurs na prawo jazdy.

Ile trwa szkolenie kierowców do uzyskania prawa jazdy kategorii B?

Prawo jazdy kategorii B uprawnia jego właściciela do prowadzenia pojazdów, których masa jest nie większa niż 3,5 tony. Takie ograniczenie nie dotyczy motocykli oraz autobusów. Kierowca legitymujący się odpowiednim dokumentem z powodzeniem może więc prowadzić samochody osobowe, dostawcze, ciągniki i kombajny rolnicze, a także przewozić do 9 osób.

Jeżeli interesuje Cię szkolenie kierowców, możesz je rozpocząć 3 miesiące przed ukończeniem 18. roku życia, jednak do osiągnięcia pełnoletności będziesz potrzebować w tym celu zgody rodziców. Następnie należy utworzyć PKK, czyli Profil Kandydata na Kierowcę oraz przejść badanie lekarskie.

Każdy ośrodek szkolenia kierowców w Olsztynie samodzielnie ustala czas trwania zarówno zajęć teoretycznych, jak i praktycznych. Jednak minimalna ilość godzin jest regulowana przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Część teoretyczna nie może trwać krócej niż 26 godzin. Do tego dochodzą 4 godziny kursu pierwszej pomocy. Część praktyczna natomiast powinna wynosić co najmniej 30 godzin. Z tego względu cały okres szkolenia kierowców trwa zazwyczaj około 3 miesięcy. Można ten proces przyspieszyć, decydując się na kurs intensywny.

Jakie zagadnienia obejmuje szkolenie kierowców?

W ramach części teoretycznej dobry ośrodek szkolenia kierowców w Olsztynie prowadzi zajęcia w formie wykładów oraz ćwiczeń, na których kursant zdobywa wiedzę z zakresu przepisów ruchu drogowego, zasad kierowania pojazdem, a także praw i obowiązków.

Każde zajęcia trwają 45 minut i są prowadzone przez doświadczone oraz wykwalifikowane osoby. Po zaliczeniu części teoretycznej kandydat na kierowcę może przystąpić do praktyki pod czujnym okiem instruktora. W profesjonalnym ośrodku szkolenia kierowców w Olsztynie są to osoby cierpliwe, które dostosowują swoje metody nauczania do kursanta.

Na początku jazdy odbywają się na placu manewrowym, a następnie w ruchu ulicznym. Gdy wszystkie umiejętności zostaną przećwiczone i udoskonalone, uczestnik kursu musi zdać egzamin wewnętrzny, odbywający się w ośrodku, w którym pobierał nauki. Jest to warunek konieczny do przystąpienia do egzaminu państwowego.

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy kategorii B?

Po zakończeniu kursu w ośrodku szkolenia kierowców w Olsztynie lub w innej miejscowości kandydat na kierowcę kwalifikuje się do przystąpienia do egzaminu państwowego. Część teoretyczna obejmuje pytania podstawowe (z odpowiedziami “tak”/”nie”) oraz specjalistyczne (3 odpowiedzi do wyboru) – można stracić 6 punktów. Egzamin praktyczny obejmuje wykonanie określonych zadań na placu manewrowym oraz w ruchu drogowym.