Jak sprawdzić używany samochód po numerze VIN?

przez dev5e2

Zanim kupisz używany samochód, upewnij się, że jego historia jest prawdziwa!

W XXI wieku, aby kupić używane auto, wystarczy mieć pieniądze i czas. O ile argumentu z pieniędzmi nie trzeba nikomu tłumaczyć, to czas, jaki potrzebny jest na znalezienie auta, wymaga już głębszej analizy. Dlaczego?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu kupno używanego pojazdu było bardzo trudnym zadaniem. Zazwyczaj brało się to, co było akurat dostępne i pod ręką. Powód takiego stanu rzeczy był bardzo prosty — brak dostępu do zagranicznych rynków i tym samym mały wybór samochodów używanych, które można było kupić w Polsce. Dziś sytuacja przedstawia się zgoła inaczej. W każdym mieście, a często nawet i wsiach, znaleźć można komisy samochodowe, które dumnie prezentują sprzedawane przez siebie okazy. Taka sytuacja to bardzo duże ułatwienie dla każdego potencjalnego klienta, który szuka dla siebie używanego auta. Duża liczba sprowadzanych samochodów to również szansa na zawężenie kręgu poszukiwań, i dobranie takiego modelu auta oraz ceny, jaka nam pasuje. Wydaje się więc, że opisany model biznesu jest w stanie zadowolić i kupującego i sprzedającego. Czy tak jest w rzeczywistości?

Tak, pod warunkiem, że po transakcji obie strony faktycznie będą z niej zadowolone. Niestety, ten idealistyczny obraz zaburzają często nieuczciwi handlarze, którzy sprowadzają uszkodzone pojazdy, sprzedając je jako sprawne. Popularną metodą wśród oszustów jest również cofanie licznika. Pojazd, który z zewnątrz oraz w środku wygląda dobrze, jak na swój rocznik, mając mały przebieg, ma swoją odpowiednią, często wysoką cenę. Gorzej, jednak jeśli przebieg, który jest niski, jest efektem oszustwa. Wówczas części, które są pod maską, mogą wymagać natychmiastowej wymiany — a to wiążę się z kosztami. Na szczęście każdy z nas może dokonać sprawdzenie auta po VIN. Jest to prosty i szybki sposób na skonfrontowanie tego, co w ogłoszeniu podaje sprzedawca, a co faktycznie kryje się za historią pojazdu.

Jak sprawdzić samochód po vin?

Wiedzieć gdzie sprawdzić i jak odczytać dane z numeru VIN, to dwie różne sprawy, ale, na szczęście, można je bardzo łatwo ze sobą połączyć. Zacznijmy od pytania: jak sprawdzić samochód po numerze vin? Popularnym sposobem jest skorzystanie z darmowej strony www.historiapojazdu.gov.pl. Wpisując w znajdującej się na niej wyszukiwarce numer VIN, naszym oczom ukaże się wiele ciekawych i pomocnych danych, które dotyczą historii pojazdu.

Pora zatem na drugie, trudniejsze pytanie. Jak takie dane poprawnie odczytać? Przede wszystkim musisz mieć świadomość, że informacje związane z przebiegiem auta gromadzone są w systemie od roku 2014. Jeżeli szukasz zatem informacji dotyczących starszego modelu pojazdu, to niestety takowych zabraknie. Wszystkie pojazdy, których historia zaczyna się po roku 2014, posiadają pełne dane dotyczące ich przebiegów. Zanim zdecydujesz się na kupno auta, lub daleką podróż, aby go obejrzeć, wykorzystaj numer VIN do tego, aby przekonać się, czy przebieg podany przez handlarza lub prywatnego sprzedawcę jest autentyczny. To jednak nie wszystko. Jak sprawdzić samochód po VINie chcąc przekonać się, ilu faktycznie miał on właścicieli? Podobnie jak w przypadku przebiegu – wpisując w wyszukiwarce numer VIN, system wygeneruje dla nas informacje, które również dotyczyć będą tego, czy sprzedający jest faktycznie pierwszym właścicielem sprzedawanego przez siebie auta. A tak właśnie bardzo często wyglądają ogłoszenia w Internecie: pierwszy właściciel, auto z małym przebiegiem, zapraszamy do oględzin i kupna. Teraz wiesz już, jak sprawdzić samochód po numerze vin i w kilka sekund przekonać się, czy te dwa, często używane argumenty, są prawdziwe.

Na koniec ostatnia, pomocna rada. Podczas przeglądania informacji, które skrywa każdy numer VIN, sprawdź, czy auto było w posiadaniu prywatnej osoby czy firmy. Jeśli firmy, to w Twojej głowie powinna zapalić się lampka ostrzegawcza, że pojazd być może był używany jako auto firmowe, które często są bardzo eksploatowane przez właścicieli.