Jakie są najbardziej dochodowe uprawy w Polsce? Co w rolnictwie się opłaca?

przez dev5e2

Uprawa roślin to bardzo ważna gałąź rolnictwa. Jest ona szczególnie opłacalna dla rolników posiadających duże, wielohektarowe gospodarstwa oraz odpowiedni sprzęt przystosowany do pielęgnacji roślin, ich ochrony przed różnymi szkodnikami oraz do zbiorów. Okazuje się jednak, że istnieją również rośliny, których uprawa będzie opłacalna na terenie mniejszych gospodarstw. Wielu rolników zastanawia się, co warto uprawiać, aby osiągać jak największe zyski i aby zebrane rośliny nie zalegały w magazynach. Istnieją różne rodzaje roślin, którymi warto się zainteresować.

 

Co warto uprawiać w rolnictwie na terenie Polski?

 

Jeśli chodzi o opłacalność uprawy w przeliczeniu na hektar gospodarstwa, to bardzo dobrym wyborem są zioła. Dlatego właśnie wielu rolników decyduje się skupić na uprawach roślin, takich jak na przykład kozłek lekarski, lawenda holenderska, rozmaryn, tymianek, mięta czy też mniej znana, ale bardzo opłacalna malwa czarna. Warto pamiętać, że uprawy takich ziół są opłacalne, ale wymagają sporych nakładów czasu, pracy i często zatrudnienia dodatkowej siły roboczej. Rośliny takie są szeroko wykorzystywane w gastronomii, przemyśle farmaceutycznym czy też kosmetycznym, więc nikt nie powinien mieć problemów ze znalezieniem kupców oferujących dobre ceny.

 

Opłacalność rolnictwa może być również wysoka dla gospodarzy, którzy zdecydują się na uprawy różnych owoców, takich jak na przykład porzeczki, aronia, maliny albo truskawki. Co prawda, wymagają one sporych nakładów finansowych i dużej siły roboczej, a do tego na pierwsze plony trzeba poczekać. Przy gospodarstwach o sporym areale takie uprawy mogą jednak przynosić spore zyski, pod warunkiem dbania o jakość owoców i o ich prawidłową pielęgnację. Jeśli więc ktoś zastanawia się, co warto siać na polu, to dobrym pomysłem są różne zioła, a jeśli chodzi o sadzonki, to warto pomyśleć o wspomnianych wyżej owocach.

 

Jakie warzywa opłaca się uprawiać w Polsce?

 

Warzywa są w większości wypadków dość tanie, więc ich uprawa opłaca się głównie na dużych gospodarstwach. Wyjątkiem jest jednak czosnek charakteryzujący się wysoką i stabilną ceną utrzymującą się od dłuższego czasu na przyzwoitym poziomie. Nawet na małych uprawach o wielkości kilku arów, czosnek może być świetnym źródłem dodatkowego dochodu, a na dużych gospodarstwach umożliwia wypracowanie naprawdę stabilnego zysku. Duża popularność czosnku w Polsce sprawia, że żaden rolnik nie powinien mieć problemów ze znalezieniem rynku zbytu na to warzywo. Sama jego uprawa nie jest skomplikowana ani wymagająca, więc jest to kolejny istotny atut. Jeśli więc jakiś rolnik zastanawia się nad tym, jakie warzywa uprawiać, to czosnek powinien być jak najbardziej brany pod uwagę.

 

Warto dodać, że za opłacalne warzywa uznaje się również takie, które są chętnie wybierane przez polskich konsumentów. Pod tym względem od wielu lat w Polsce króluje ziemniak. Jest to warzywo, które najczęściej trafia na polskie stoły pod różnymi postaciami. Każdy, kto nie wie, co warto sadzić, powinien zwrócić szczególną uwagę na ziemniaki, na które zawsze można znaleźć kupców oferujących odpowiednie ceny. Ziemniak jest warzywem trwałym, które może być przechowywane przez długi czas bez ryzyka zepsucia oraz bez konieczności zapewniania żadnych specjalnych warunków. To w połączeniu z dużym zapotrzebowaniem na ziemniaki sprawia, że warzywo takie jest bardzo dobrym wyborem dla rolników poszukujących opłacalnych upraw.

 

Gdzie szukać przydatnych informacji na temat opłacalności rolnictwa?

 

Istnieje wiele cennych źródeł informacji związanych z branżą rolniczą. Do ich grona zaliczają się, między innymi różnego rodzaju magazyny i gazety. Nie bez znaczenia są również serwisy internetowe, takie jak na przykład https://www.okiemrolnika.pl. Na stronach takich możliwe jest znalezienie bardzo wielu cennych informacji, które są związane z uprawami rolnymi, ich opłacalnością, pielęgnacją, ochroną przed szkodnikami, itp. Warto regularnie zaglądać na takie serwisy, aby dowiadywać się wielu ciekawych i praktycznych rzeczy na temat współczesnego rolnictwa.