Decydując się na wymianę drzwi, nie należy zapominać o zakupie odpowiednich elementów wykończeniowych. Do najważniejszych zaliczyć należy odbojniki oraz okucia. Odpowiednio dobrane tworzą efektowną całość i w istotny sposób wpływają na wygląd wnętrza. Duża ilość dostępnych produktów pozwala dostosować je do własnych potrzeb oraz oczekiwań.
W jakim celu montuje się odbojniki drzwiowe
Ograniczniki nazywane również odbojnikami drzwiowymi to specjalnie zaprojektowane elementy wykończeniowe montowane w celu zabezpieczenia ścian lub mebli przed uszkodzeniami mechanicznymi spowodowanymi przez zbyt mocno otwierane drzwi. Ich zastosowanie pozwala wyznaczyć punkt graniczny, do którego mogą otwierać się skrzydła drzwiowe. Dawniej odbojniki drzwiowe pełniły wyłącznie funkcję zabezpieczającą. Obecnie dostępne są w różnych kolorach oraz kształtach i z powodzeniem pełnią również funkcję dekoracyjną. Ceny tego rodzaju elementów wykończeniowych są zróżnicowane i uzależnione od ich wyglądu oraz zastosowanego materiału. Aby urządzenie spełniało swoją funkcję, trzeba zwrócić szczególną uwagę na prawidłowy montaż zgodny z zalecaniami producenta. Odpowiednie oczyszczenie oraz przygotowanie powierzchni przed montażem wpływa na trwałość i niezawodność produktu.
Rodzaje odbojników do drzwi dostępnych w sklepach
Biorąc pod uwagę sposób działania i montażu, wyróżnia się kilka rodzajów ograniczników drzwiowych. Do najbardziej popularnych zalicza się odbojniki podłogowe. W przypadku tego rodzaju konstrukcji stoper wyznaczający granicę, do której może otwierać się skrzydło drzwiowe, mocuje się na podłodze. W sprzedaży dostępne są zarówno modele wkręcane w podłogę, jak i przyklejane za pomocą taśm mocujących. Oba rozwiązania są równie funkcjonalne i skuteczne. Zaletą odbojników klejonych jest to, że nie wymagają ingerencji w podłogę. Alternatywnym rozwiązaniem będą odbojniki drzwiowe mocowane do ściany. Ich zastosowanie sprawia, że skrzydło drzwiowe podczas maksymalnego otwarcia nie uderzy w ścianę, lecz w stoper, co pozwoli uniknąć uszkodzenia farby, tapety, bądź tynku.
Co jednak zrobić w sytuacji, gdy nie ma możliwości zastosowania ograniczników klejonych, a ingerencja w podłogę lub ścianę nie jest możliwa? W takiej sytuacji należy sięgnąć konstrukcje wolnostojące. Podstawową zaletą takich urządzeń jest ich mobilność. Oznacza to, że stoper można w razie potrzeby przenosić w inne miejsca. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje odbojników do drzwi o charakterze wolnostojącym. Ich wspólną cechą jest stosunkowo duży ciężar, który zapewnia odpowiednią stabilność i pozwala na zatrzymanie ciężkiego skrzydła drzwiowego. Producenci elementów wykończeniowych oferują również inne rozwiązania w postaci ograniczników magnetycznych lub montowanych na klamkę.
Wygląd odbojników drzwiowych
Żeby wnętrze było nie tylko funkcjonalne, ale i efektowne, trzeba zwrócić uwagę na odbojniki drzwiowe rodzaje okuć montowanych do drzwi oraz wygląd innych elementów wykończeniowych. Wszystkie wymienione akcesoria powinny wyglądać podobnie i tworzyć spójną całość. Jeśli chodzi o kolorystykę, producenci oferują całą gamę barw. Osoby, którym zależy na tym, aby ogranicznik jak najmniej rzucał się w oczy, zdecydują się na stoper w kolorze czarnym, szarym lub beżowym. Jeśli odbojnik ma pełnić funkcję dekoracyjną i przykuwać uwagę, powinien być utrzymany w wyraźnych, intensywnych barwach. Za najbardziej klasyczne uchodzą odbojniki drzwiowe o okrągłym kształcie. W ostatnim czasie rosnącą popularnością cieszą się produkty o niebanalnym wyglądzie. Za takie uznawane są stopery w kształcie kamieni, stożków, czy też zwierząt. Wybierając tego rodzaju elementy wykończeniowe, warto zwracać uwagę nie tylko na ich wygląd, ale i trwałość oraz właściwości amortyzujące. W sprzedaży znaleźć można różne rodzaje odbojników do drzwi, jednak za najtrwalsze i najskuteczniejsze uznaje się produkty gumowe. W ostatnim czasie wzrasta także popularność ograniczników silikonowych, które są ciche i dobrze amortyzują uderzenia. Dużą popularnością cieszą się też produkty wykonane ze stali lub mosiądzu.