seks

Skąd czerpać rzetelną wiedzę o seksie?

przez dev5e2

Seks pełni bardzo wiele ważnych funkcji w życiu człowieka. Służy nie tylko reprodukcji, ale również, a może przede wszystkim, przyjemności. Badania naukowe dowiodły także jego pozytywnego wpływu na zdrowie. Co więcej, seks zwiększa sprawność fizyczną oraz odporność na stres.

Niestety, edukacja seksualna w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Dlatego sporo osób próbuje zyskać informacje na własną rękę. Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś na temat bezpiecznych zbliżeń, które sprawią Ci przyjemność, powinieneś mieć świadomość tego, skąd czerpać rzetelną wiedzę o seksie. Na szczęście istnieje co najmniej kilka godnych polecenia źródeł. 

Skąd czerpać wiedzę o seksie? Książki, czasopisma, blogi

W dobie Internetu wiele osób poszukuje wiedzy na temat seksu właśnie online. Nie ma w tym nic złego, o ile czerpie się ją z godnych zaufania źródeł. Mogą być to na przykład blogi, takie jak https://xn--d-sma.pl/. Korzystanie z takich stron jest bardzo wygodne, bo możesz przeczytać znajdujące się na nich artykuły w dowolnym miejscu i czasie. Wystarczy Ci tylko urządzenie z dostępem do Internetu.

Rzetelną wiedzę o seksie możesz czerpać także z niektórych książek i czasopism. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na te pozycje, których autorami są na przykład seksuolodzy. Czasami bardzo przydatne może okazać się sprawdzenie bibliografii, która zamieszczana jest w zdecydowanej większości książek. Pozwoli Ci to na poszerzenie perspektywy. Jeśli uznasz, że tematy poruszane w książce Ci nie wystarczają, zawsze możesz odnieść się bezpośrednio do źródeł.

Pamiętaj o tym, że poszczególni autorzy mogą mieć różne podejście do kwestii seksualnych. Żaden z nich nie powinien jednak podawać w wątpliwość oczywistych faktów. Jeżeli masz jakiekolwiek obawy co do rzetelności konkretnej książki bądź artykułu, zweryfikuj je, sięgając po kolejne materiały. Najlepiej, jeśli zostaną stworzone przez kogoś innego. Zaznajomienie się z różnymi punktami widzenia pozwoli Ci wyciągnąć własne wnioski.

Skąd czerpać rzetelną wiedzę o seksie? Lekarze i seksuolodzy

Jeżeli chcesz wiedzieć, skąd można czerpać wiedzę o seksie, skorzystaj z pomocy doświadczonego seksuologa. Konsultacja z nim może pomóc w rozwianiu wielu Twoich wątpliwości. Jeżeli na przykład zamierzasz rozpocząć współżycie, ale nie wiesz, na co powinieneś zwrócić uwagę, pomóc może Ci nie tylko seksuolog, ale również lekarz.

Nie musisz oczywiście udawać się od razu na wizytę do niego. Równie dobrze możesz skorzystać z porad specjalistów zamieszczanych w sieci. Wielu lekarzy porusza w Internecie temat seksu. Mowa tu nie tylko o ginekologach. Dzięki lekturze specjalistycznych artykułów dowiesz się na przykład tego, na czym polega bezpieczny seks.

Jeśli jednak uważasz, że Twój problem jest niestandardowy, osobista wizyta może być najlepszą opcją. W niektórych przypadkach jest wręcz niezbędna. Seksuolog pomoże Ci na przykład wtedy, gdy chcesz się dowiedzieć, co stanowi przyczynę braku orgazmów.

Jakich źródeł lepiej unikać?

Ważne jest nie tylko to, abyś wiedział, skąd czerpać wiedze o seksie, ale również świadomość tego, jakich źródeł unikać. Przede wszystkim staraj się z ostrożnością korzystać z forum internetowego. Przeszukiwanie tego typu miejsc może okazać się nieskuteczne, a nawet niebezpieczne. Często znajdują się tam bowiem niezweryfikowane informacje. Niektóre z nich mogą być błędne.

Nie oznacza to oczywiście, że na forach nie można znaleźć ciekawych porad. Niemniej jednak należy podchodzić do nich z dużą dozą ostrożności. Jeżeli ktoś pisze na przykład, że stosunek przerywany to bardzo skuteczna forma antykoncepcji, nie należy korzystać z jego wskazówek. Bardzo prawdopodobne jest bowiem to, że wdrożenie w życie takiej porady zakończyłoby się niechcianą ciążą lub problemami w obszarze psychiki.

Nie zawsze prawdą jest także to, co usłyszysz od innych. Być może, Twojej koleżance pozycja na jeźdźca nie sprawia przyjemności, ale nie jest to równoznaczne z tym, że Tobie również nie będzie. Odróżnianie opinii oraz dowodów anegdotycznych to bardzo istotna kwestia. Jeśli nie zdobędziesz rzetelnej wiedzy na temat seksu, istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że popełnisz jakieś błędy, które mogą być opłakane w skutkach.