Prowadząc warsztat lakierniczy, muszą się w nim znajdować odpowiednie narzędzia, dzięki którym cały proces przebiegnie bez komplikacji oraz zostanie uzyskany odpowiedni efekt. Nie tylko ważna jest jakość farby, która trafi na daną powierzchnię, ale także jaką metodą zostanie ona nałożona i jaki sprzęt do tego wykorzystasz.  Narzędzia sprawdzające się w dużych, ale też małych warsztatach lakierniczych to pistolet lakierniczy, szlifierka oscylacyjna oraz klucz udarowy pneumatyczny.

Jakie akcesoria lakiernicze będą niezbędne w dobrym warsztacie?

Jednym z najważniejszych sprzętów, który powinien znajdować się w warsztacie lakierniczym, jest pistolet do lakierowania. Dzięki niemu cały proces przebiegnie o wiele szybciej, gdy będziemy chcieli nanieść na daną powierzchnię lakier. Wtedy uzyskana powłoka zostanie starannie wykonana oraz równomiernie rozprowadzona. Takie pistolety są bardzo precyzyjne, co pozwala na naprawdę dokładne pokrycie powierzchni, która ma być malowana.

Akcesoria lakiernicze, które będą bardzo przydatne to szlifierki oscylacyjne. Służą w takim miejscu do wykonania niewielkich prac szlifierskich, wymagających jednak sporej dokładności. Można również przy ich użyciu zregenerować lakier. Dobrze sprawdzają się w trakcie przeprowadzania prac wykończeniowych, gdy trzeba poprawić drobne detale. Ich ogromnym atutem jest to, że są dość łatwe w obsłudze oraz można z nich korzystać, gdy mamy do czynienia z drewnem, metalem, tworzywem sztucznym czy powłoką lakierniczą.

Trudno sobie wyobrazić również warsztat lakierniczy bez klucza udarowego pneumatycznego. Przy jego pomocy można na przykład zdemontować oponę, a dobry lakiernik powinien to robić, gdy zabiera się do malowania karoserii samochodu. Kiedy nie zdejmie takich elementów, to może je przez przypadek zabrudzić farbą, co nie jest łatwo usunąć z tego typu powierzchni. W momencie, gdy chcesz dowiedzieć się, co powinno znajdować się w warsztacie lakierniczym, to warto wejść na stronę internetową https://stresscube.pl/, gdzie można znaleźć sporo przydatnych informacji, gdy planujesz otworzyć taki biznes.

Jakie akcesoria do lakierni jeszcze mogą znaleźć się w warsztacie?

Gdy chcemy prowadzić warsztat lakierniczo-blacharski, to przydadzą się nam również takie narzędzia, jak falcerka blacharska. Umożliwia dość łatwe wyprostowanie blachy, która została wygięta lub w jakimś stopniu uszkodzona. Przyda się również młotek blacharski, ponieważ pozwoli nam na bezproblemowy montaż elementów, gdy zajdzie taka potrzeba.

W takim miejscu bardzo ważną rolę może spełnić odkurzacz przenośny, dzięki któremu dość łatwo usuniemy wszelkie pyłki i zanieczyszczenia będące w pobliżu naprawianej powierzchni. Mogą być także pomocne różnego rodzaju dysze, zbiorniki czy kubki, w których będzie mieszana farba wykorzystywana do malowania powłoki.pierwsze z nich w takim przypadku służą do tego, aby wyeliminować kapanie farby i zmniejszają przy tym pylenie. Bardzo przydatne będą także wyłączniki ciśnieniowe kompresorów, które odłączą go, gdy przekroczy zbyt duży poziom ciśnienia.

Całe stanowisko dla lakiernika powinno być podzielone na trzy części:

  • stanowisko do przygotowania powierzchni,
  • stanowisko mieszania lakierów,
  • kabina lakiernicza.

Trzeba również pamiętać, że całe miejsce na taki warsztat powinno mieć odpowiednią wentylację, ponieważ unoszący się pył i cząsteczki lakieru stanowią ryzyko dla naszego zdrowia i mogą powodować różne choroby. Warto także wyposażyć się w sprzęt ochronny, dzięki czemu nie będziemy wdychać takich niebezpiecznych substancji unoszących się w powietrzu.

Przyrządy lakiernicze należy regularnie czyścić, ponieważ wtedy efekty pracy będą zadowalać klientów. Warto także obserwować trendy dotyczące lakierowania pojazdów, ponieważ pojawiają się coraz to nowe rozwiązania, które można zastosować, gdy nakładamy farbę na powierzchnię. Dobre wyposażenie warsztatu to klucz do tego, aby pozyskiwać nowych klientów. Wiąże się to nie tylko z wysokim poziomem satysfakcji, ale również ze wzrostem zysków.