beret

Co oznaczają kolory beretów wojskowych?

przez dev5e2

Beret to jeden z symboli żołnierza. Poniższy artykuł objaśnia kolory beretów w wojsku i ich znaczenie, a także zastosowanie w klasach mundurowych.

Historia

Berety są używane w Wojsku Polskim od stu trzech lat, to jest od roku 1919. Przybyły do naszego kraju wraz z Błękitną Armią generała Józefa Hallera. Pierwsze polskie berety należały do żołnierzy z 1. Pułku Czołgów i miały kolor czarny. W okresie II Rzeczpospolitej beretów używali wyłącznie żołnierze wojsk pancernych. Zmiany nastąpiły po upadku Polski i powstaniu polskich oddziałów na Zachodzie. Wówczas wprowadzono różne kolory beretów wojskowych. Ciemnozielone nosili komandosi, czarne żołnierze oddziałów pancernych, popielate zaś spadochroniarze.

Co oznaczają kolory beretów w wojsku we współczesnych czasach?

Kolory beretów w wojsku współcześnie występują w dużej liczbie. Wynika to z nieuniknionego rozwoju wojska i pojawiania się nowych gatunków oddziałów, o których sto trzy lata temu generał Haller nawet nie śnił. Czarne berety niezmiennie pozostają symbolem wojsk pancernych. Używa się ich także w 11. Dywizji Kawalerii Pancernej. Jednak obecnie czarny beret wykracza poza wojska pancerne. Spotkać je można na głowach marynarzy, a także żołnierzy jednostki specjalnej Formoza.

Czerwone berety zarezerwowane są dla Żandarmerii Wojskowej. Bordowe, czasem mylone z czerwonymi berety noszą żołnierze wojsk powietrznodesantowych oraz kawalerii powietrznej.

Berety w kolorze ciemnozielonym to symbol kilku jednostek specjalnych oprócz Formozy oraz GROM-u. Mowa tu o 7. Eskadrze Działań Specjalnych, Jednostce Wojskowej Komandosów z Lublińca, Jednostce Wojskowej AGAT oraz Jednostce Wojskowej NIL. Żołnierze jednostki wojskowej GROM ze względu na swoje związki z Cichociemnymi Armii Krajowej noszą berety barwy szarej.

Kolor zielony zarezerwowany jest dla wszystkich jednostek Wojsk Lądowych, których nie uwzględniono w niniejszym zestawieniu. Z kolei barwą niebieską szczycą się żołnierze 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego, Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych oraz żołnierze jednostek obrony wybrzeża.

Co oznaczają berety w wojsku za granicą?

Kolory beretów i ich znaczenie nie są podległe międzynarodowym standardom. Przykładowo w Stanach Zjednoczonych beret zielony zarezerwowany jest dla żołnierzy Sił Specjalnych Wojsk Lądowych, natomiast berety brązowe noszą żołnierze Brygady Wsparcia Sił Bezpieczeństwa. W wielu jednostkach, zwłaszcza poza wojskami lądowymi, w ogóle nie występują berety.

Co oznaczają kolory beretów wojskowych w Wielkiej Brytanii? Tam beret bordowy również wyróżnia spadochroniarzy. Beret zielony zarezerwowany jest dla Adjutan’s General Corps. Ciemnozielony beret zarezerwowany jest dla Gurkhów, czyli żołnierzy pochodzenia nepalskiego. Komandosi ze słynnego Special Air Service noszą berety barwy beżowej.

Berety w klasach mundurowych

Wróćmy jednak do Polski. Kolory beretów wojskowych powinny zainteresować także uczniów klas mundurowych oraz ich rodziców. Są to klasy szkół średnich, w których uczniowie oprócz zwyczajnej nauki zapoznają się także z podstawami sztuki wojskowej. Uczniowie takich klas są lepiej przygotowani do służby w wojsku. Mają także pierwszeństwo w naborze do służby wojskowej czy podczas rekrutacji na wojskowe uczelnie wyższe.

Przebywając w szkole, a także na poligonach, uczniowie klas mundurowych noszą berety. Mają one nieco inne odcienie, a także inne wizerunki orła. Każdy rodzaj sił zbrojnych w Polsce ma swojego własnego orła. Berety uczniów noszone są zgodnie z wymogami regulaminu wojskowego. To jest przechylony lekko w prawo, prawa krawędź powinna opadać na prawe ucho. Dobrej jakości, wysokogatunkowe berety dla ucznia klasy mundurowej można kupić na https://www.zielonysklep.pl/449-klasa-mundurowa-berety. W ofercie dostępne są nie tylko berety wzorowane na współczesnych. Można w niej trafić także na historyczny beret grenadierów. Dzięki wykonaniu z materiałów wyższej klasy berety kupione w Zielonym Sklepie z pewnością posłużą przyszłemu obrońcy Polski przez cały okres jego edukacji, a także będą pamiątką na całe lata.