wodzirej

Kim jest wodzirej i co należy do jego obowiązków?

przez dev5e2

Wodzireje to animatorzy całej imprezy, ludzie specjalizujący się w profesjonalnym prowadzenia zabaw, imprez tanecznych, wesel, bali, urodzin, andrzejek itp. Dodatkowo są to osoby posiadające umiejętności konferansjerskie, DJ-skie i dekoracyjne, a często mające uprawnienia instruktorów tańca. Odpowiadają za kulturalne prowadzenie zabawy oraz czuwają nad prawidłowym przebiegiem zabawy, aby każdy uczestnik imprezy czuł się odpowiednio zaopiekowany.

Jaki jest zakres funkcji pełnionych przez wodzireja? Bydgoszcz

Weselny wodzirej w Bydgoszczy odpowiada za przebieg całej imprezy. Do głównych jego zadań należy:

  • zapowiadanie toastów;
  • zapowiadanie przerw w tańcach;
  • zabawianie gości;
  • zachęcanie do zabaw;
  • organizowanie konkursów i angażowanie gości do czynnego udziału;
  • zapowiadanie potraw kulinarnych;
  • prowadzenie oczepin;
  • animacje taneczne.

 

To wodzirej odpowiada za takie poprowadzenie uroczystości, aby w sytuacjach nieprzewidzianych goście nie zorientowali się i byli pewni, że taki przebieg właśnie był zaplanowany, a to, co się wydarzyło, było wytworem misternego planu aranżacyjnego.

Jakie cechy wskazane są u wodzireja? Bydgoszcz

Nie każdy potrafi rozkręcić imprezę. A dla prawdziwego profesjonalisty żadne wydarzenie nie jest wyzwaniem. Osoba, która decyduje się na pracę w charakterze animatora zabaw (a wodzirej do takich należy), powinna cechować się przede wszystkim umiejętnością nawiązywania kontaktu z każdą publicznością. Poza tym musi cechować się pogodą ducha, mieć miłe usposobienie, znać przyśpiewki regionalne, umieć tańczyć, posiadać poczucie rytmu, znać wiele różnych zabaw oraz konkurencji dla osób w różnym przedziale wiekowym i o różnym statusie społecznym. Kreatywność powinna być drugim imieniem wodzireja.

Każda impreza jest inna. Wodzireje bardzo często współpracują z zespołami lub są jego członkami, a także z firmami zajmującymi się wystrojami na różnego rodzaju wydarzenia. Nie jest też wyjątkiem sytuacja, w której wodzirej wciela się od razu w rolę DJ-a. Przyjmując zlecenie, zajmuje się kompleksowym przygotowaniem imprezy, cały czas pozostając w kontakcie z organizatorem i zleceniodawcą.

Wodzirej, Bydgoszcz – jak zostać profesjonalistą w tym fachu?

Zawód wodzireja jest profesją z tradycjami. Przed II wojną światową byli mistrzowie ceremonii, którzy specjalizowali się w prowadzeniu zabaw i balów sylwestrowych. Na weselach rolę tę przejmowali drużbowie.

 

W dzisiejszych czasach, chcąc uzyskać umiejętności wodzireja, można wybrać szkołę wodzirejów lub skorzystać z uczestnictwa w warsztatach i kursach organizowanych dla tej branży. Specjaliści dbający o ciągły rozwój swojego warsztatu oraz poszerzanie umiejętności mogą brać udział w różnych organizowanych zgrupowaniach, wymianach czy szkoleniach artystycznych. 

Żelaznymi zasadami profesjonalnego wodzireja powinny być nienaganna trzeźwość podczas całego trwania imprezy, wysoka kultura osobista, takt i umiejętność odpowiedniego zachowania się w różnych sytuacjach. Wodzirej musi sprostać wymogom stawianym przez różnych klientów, a także cechować się bardzo dobrymi umiejętnościami organizacyjnymi.