Jak działa oczyszczacz powietrza?

przez dev5e2

Oczyszczacze powietrza w ostatnich latach robią furorę na rynku. To jedna z niewielu dostępnych obecnie technologii, która pozwala skutecznie zadbać o stan naszego zdrowia. Zróżnicowana oferta tych urządzeń umożliwia wybór oczyszczacza idealnie skrojonego na Twoje potrzeby. Aby jednak wybrać sprzęt, który będzie spełniał dobrze swoje zadanie, warto przed zakupem zapoznać się dokładnie ze sposobem funkcjonowania oczyszczaczy powietrza, aby zrozumieć ich fenomen.

Dlaczego potrzebne są oczyszczacze powietrza?

Jak wskazuje sama nazwa tych urządzeń, ich podstawowym zadaniem jest zapewnienie czystego powietrza w danym pomieszczeniu zamkniętym, gdzie umieścimy oczyszczacz. Choć wydaje nam się, że jest ono czyste i zdrowe, niestety bardzo często stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia, a przede wszystkim dróg oddechowych. W pomieszczeniach unoszą się mikroskopijne cząsteczki roztoczy, kurzu, pyłków, sierści zwierzęcej, zarodniki grzybów i pleśni, wirusów i bakterii. W okresie jesienno-zimowym oraz podczas sezonu grzewczego w powietrzu znajdują się także lotne związki organiczne, w tym rakotwórcze dla człowieka frakcje pyłów PM2.5 oraz PM10. Co więcej, nie każdy z nas jest świadomy tego, że w przedmiotach codziennego użytku są także zawarte niebezpieczne związki, jak ftalany. Te chemikalia stosuje się do produkcji tworzyw sztucznych czy produktów z PVC, wykładzin, dywanów czy paneli. Po pewnym czasie ulatniają się do powietrza i stanowią największe zagrożenie dla kobiet w ciąży i małych dzieci.

Ciągłe przebywanie w pomieszczeniach, gdzie wdychamy tak zanieczyszczone powietrze z zawartością licznych szkodliwych substancji, jest niestety często przyczyną wielu schorzeń i problemów ze zdrowiem osób w każdej grupie wiekowej. Oczyszczacze powietrza pozwalają zmienić ten trend, niwelując niemal wszystkie mikrozanieczyszczenia, jakie znajdują się we wdychanym przez nas powietrzu.

Schemat działania oczyszczaczy powietrza

Uproszczony schemat funkcjonowania oczyszczaczy wygląda następująco: zanieczyszczone powietrze przenika do wewnątrz urządzenia na zasadzie zassania. W środku przechodzi przez etap filtracji, który może być wieloetapowy w zależności od modelu oczyszczacza. Filtry oddzielają czyste powietrze od szkodliwych składników i pochłaniają te związki, które nie są w stanie wydostać się na zewnątrz. Większość modeli posiada wyświetlacz, informuje on o skończonym oczyszczaniu danej powierzchni lub pokazuje dokładny poziom stężenia pyłów zawieszonych. Po zakończonej pracy powietrze jest z powrotem wydmuchiwane do zamkniętego otoczenia.

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Filtry to kluczowy element urządzenia, który ma decydujące znaczenie dla skuteczności oczyszczaczy, czyli jakości powietrza. Według klasyfikacji unijnej do usunięcia zanieczyszczeń wykorzystuje się filtry o nazwie HEPA, jest im przypisanych pięć poziomów jakości (H10 do H14). Wszystkie z nich pozbawiają powietrze bakterii, pleśni, alergenów, kurzu, dymu tytoniowego, aerozoli i innych substancji lotnych. Filtry H13 i H14 dodatkowo mają zdolność odsiewania większych mikrocząstek wirusów oraz pyłu radioaktywnego. Większość oczyszczaczy do użytku domowego jest również wyposażona w filtr węglowy. Umożliwia on dokładną wstępną filtrację, co oznacza, że usuwa potencjalnie niebezpieczne związki lotne, jak benzopireny, ftalany oraz nieprzyjemne zapachy.

To, jak działa oczyszczacz powietrza, czyli jakie są zastosowane w urządzeniu filtry, ma bezpośrednie znaczenie dla jego skuteczności. Testy wskazują na wydajność modeli HEPA na poziomie 99,97% przy wyłapywaniu cząsteczek większych niż 0,3 µm. W praktyce oznacza to, że oczyszczacze są w stanie wyeliminować zarówno większe, jak i mniejsze pyły zawieszone, które uznać można za główną składową smogu. Warto wybierać certyfikowane filtry – choć ich zamienniki nie wykazują mniej skutecznego działania, oryginalne systemy filtracyjne zapewniają jednak dłuższą żywotność.