Już od kilku lat zauważyć można coraz większe zainteresowanie fotowoltaiką wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Nie może to dziwić, skoro technologia ta pozwala na produkcję bezpłatnej energii elektrycznej. Choć oczywiście taka instalacja wiąże się z pewną inwestycją na początku, to trzeba pamiętać, że zwraca ona się już po bardzo krótkim czasie. W skład instalacji fotowoltaicznej wchodzi wiele elementów. Jednym z kluczowych jest falownik. To sprzęt odpowiedzialny na prawidłową i wydajną pracę paneli fotowoltaicznych. Dobrze zatem wiedzieć, jak to urządzenie działa oraz jaki model wybrać.
Czym jest falownik fotowoltaiczny?
Falowniki fotowoltaiczne odpowiedzialne są za przemianę prądu ze stałego na zmienny. Dodatkowo urządzenie to odpowiada za zabezpieczenie oraz kontrolę instalacji fotowoltaicznej. Innymi słowy, bez falownika instalacja nie będzie działać w sposób właściwy. Z jednej strony urządzenie to zmienia i przekazuje energię elektryczną do sieci energetycznej, z drugiej – monitoruje poprawność funkcjonowania całego systemu. Nowoczesne elementy tego typu dostępne dziś na rynku potrafią niemal natychmiast wykryć usterkę i przesłać informujący o tym komunikat.
Jak działa falownik fotowoltaiczny?
Jak wspomniano, zadaniem falownika jest przemiana prądu stałego, który wytwarzany jest dzięki panelom fotowoltaicznym, na prąd zmienny. Umożliwia to wykorzystanie energii elektrycznej wyprodukowanej przez fotowoltaikę do zasilenia urządzeń elektrycznych w domu. Odpowiadając na pytanie, jak działa falownik fotowoltaiczny, wspomnieć trzeba też o kilku rodzajach tego urządzenia. Ogólnie podzielić je można na dwa rodzaje. Mowa tu o falownikach łańcuchowych oraz o urządzeniach typu mikroinwerter.
Jeśli chodzi o falowniki łańcuchowe, to w tym przypadku jeden falownik przypada na całą instalację fotowoltaiczną. Inaczej jest w przypadku mikroinwerterów. Tu jedno urządzenie odpowiada za jeden panel słoneczny. Falowniki fotowoltaiczne podzielić można dodatkowo na te jednofazowe oraz trójfazowe. Te pierwsze wykorzystywane są głównie w przypadku niewielkich instalacji fotowoltaicznych. Te drugie stosuje się w przypadku znacznie większych systemów.
Jaki falownik do fotowoltaiki wybrać?
Decydując się na konkretny rodzaj falownika, należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Biorąc pod uwagę, że falownik musi charakteryzować się niezawodnością, to urządzenie to zakupione powinno być od sprawdzonego i renomowanego producenta. Podobnie jest w przypadku sklepu z tego typu akcesoriami i urządzeniami fotowoltaicznymi. Jednak kupując falownik nawet od dobrego producenta, to upewnić należy się, czy rzeczywiście jest to urządzenie wytrzymałe. Działa ono w końcu bez przerwy w często trudnych warunkach atmosferycznych. Istotna jest tu zatem klasa odporności IP urządzenia – co najmniej IP65. Ważne jest także, aby przed zakupem upewnić się, czy falownik posiada wszystkie wymagane certyfikaty dotyczące zgodności z obowiązującymi normami oraz dyrektywami unijnymi. Dodatkowo kluczowa jest tzw. sprawność europejska falownika. O tym parametrze zawsze informować powinien producent urządzenia. Wyrażana jest ona w procentach. Im wyższa, tym lepiej. Na koniec koniecznie wspomnieć trzeba również o liczbie MPPT. Określa ona możliwość maksymalnego wykorzystania instalacji fotowoltaicznej. Im jest wyższa, tym więcej energii elektrycznej może dostarczyć poprawnie działający system.
Bez sprawnego falownika prawidłowe działanie instalacji fotowoltaicznej nie jest możliwe. Dlatego przed wyborem konkretnego modelu przeanalizować należy kluczowe parametry. Na pewno najważniejsza jest jakość tego urządzenia, a nie jego cena. Zakup falownika to inwestycja na lata, która będzie mieć bezpośredni wpływ na wydajność całej fotowoltaiki. Warto zatem postawić na produkty najwyższej półki. Źle dobrany falownik bądź urządzenie niskiej jakości to zdecydowanie mniejsza ilość produkowanej energii elektrycznej. Więcej na temat falowników przeczytasz na stronie solartechinvest.pl.