Dobór odpowiedniego światła – jakie żarówki led wybrać?

przez dev5e2

W trakcie podejmowania decyzji, jakie żarówki ledowe zastosować w domu, trzeba brać pod uwagę kilka parametrów. Światło towarzyszy nam w codziennym życiu i jest konieczne do właściwego funkcjonowania. Wybór żarówek domowych jest więc niezwykle istotny i powinien być dokładnie przemyślany. Na co należy zwrócić szczególną uwagę w trakcie wyboru żarówek LED?

Jak wybrać żarówkę LED?

Najważniejsze parametry to:

  • Moc
  • Barwa świecenia
  • Energooszczędność

Moc żarówek ledowych

Jeśli chcemy, aby żarówka oświetlała pomieszczenie zgodnie z naszymi założeniami, musimy zwrócić szczególną uwagę na jej moc. To ważny parametr, którym trzeba się kierować przy zakupie każdego rodzaju żarówki. Przed zakupem ledu należy zapoznać się z oznaczeniem mocy na opakowaniu żarówki. Należy sprawdzić tak zwany  strumień świetlny.  Standardowe żarówki i ich odpowiednik żarówki LED

Standardowa żarówka (w)Wielkość emitowanego strumienia światła (lumen)
25220-250 (żarówka odpowiednia do biurka, lampki nocnej)
40410-470 (żarówka doskonała do łazienki, biurka i małego pokoju)
50500-650 (żarówka do małego albo średniego pokoju, łazienki, kuchni)
60700-810 (żarówka sprawdzająca się w kuchni, łazience i średnim salonie)
75920-1060 (żarówka na hall i mniejszy salon)
1001300-1500 (żarówka na hall i salon)

Jak więc widać, żarówki po 200 lumenów nie dadzą nam zbyt jasnego światła, natomiast najmocniejsza żarówka led posiada nawet 1500 lumenów, przez co doskonale sprawdzi się w dużym pomieszczeniu.

Jaką temperaturę barwową warto wybrać?

Wśród żarówek LED wyróżnić można barwę białą ciepłą oraz zimną. Występuje także barwa neutralna, w przypadku taśm diodowych. Temperatura barwy światła mierzona jest w stopniach Kelvina. To bardzo ważny parametr, ponieważ każda z barw w sposób odmienny wpływa na nasze samopoczucie. Lepsze warunku do odpoczynku zyskujemy dzięki ciepłej barwie. Żarówki led o barwie ciepłej tworzą światło rozluźniające, warto je stosować zwłaszcza w domu. Natomiast zimna barwa żarówek LED zwiększa wydajność w pracy i polepsza koncentracje, takie żarówki polecane są zwłaszcza do biur.

Które żarówki są najbardziej energooszczędne?

Kupując nową żarówkę, powinniśmy sprawdzić etykietę efektywności energetycznej, aby dowiedzieć się, jak energooszczędne jest wybrane źródło światła. Dzięki etykiecie możemy obiektywnie porównać parę produktów. Producenci zobowiązani są znać przepisy unijne i umieszczać informację o energooszczędności swoich produktów. Etykieta musi zawierać zaznaczoną klasę efektywności energetycznej w skali od A do G. Najbardziej energooszczędne żarówki posiadają klasę energetyczną grupy A.

Żarówki led jakie wybrać?

To jakie wybrać żarówki do naszego domu, zależy od wielkości danego pomieszczenia oraz od naszych indywidualnych preferencji. Warto jednak pamiętać, iż żarówki z hipermarketu nie są zbyt dobrej jakości. Dobrze więc skonsultować się z konsultantem w profesjonalnym punkcie dystrybucji. Czasem opłaca się wydać trochę więcej pieniędzy na wyżej jakości żarówki LED, aniżeli kupować tańsze produkty, które będą nam służyć krócej.