Jak szybko sprzedać nieruchomość?

przez dev5e2

Sprzedaż nieruchomości w czasach, gdy rynek zalewają oferty zarówno mieszkań, jak i domów czy obiektów gospodarczych, stanowi ogromne wyzwanie. Jeszcze trudniejsze może okazać się sprzedanie nieruchomości w krótkim czasie, czyli w ciągu zaledwie kilku tygodni. Czasami jednak właściciel pilnie potrzebuje gotówki, w związku z czym nie może czekać paru miesięcy, a nawet lat – tyle przeciętnie upływa od podjęcia decyzji do sfinalizowania transakcji. Oto porady, jak sprzedać nieruchomość w najkrótszym możliwym czasie.

Przygotowanie nieruchomości do sprzedaży

 

Podstawowym zadaniem właściciela jest wyznaczenie ceny, za jaką może sprzedać nieruchomość. Zwykle bowiem sprzedawcy mają tendencję do zawyżania kosztu – wszak klient i tak najprawdopodobniej podejmie się negocjacji, w związku z czym warto ustalić jedną cenę ogłoszeniową, drugą zaś docelową. Tymczasem w przypadku szybkiej sprzedaży nieruchomości warto dobrze przemyśleć, za ile ma ona finalnie zostać odkupiona. Zawyżanie ceny nie sprawi, że dom czy mieszkanie sprzeda się szybciej – właściciel odniesie odwrotny skutek do zamierzonego.

Ustalając koszt sprzedaży, należy wziąć pod uwagę takie aspekty, jak lokalizacja nieruchomości, jej stan techniczny, metraż czy choćby ceny, po jakich sprzedawane są podobne mieszkania w tej samej lub blisko położonej dzielnicy. Nieruchomość należy także odpowiednio przygotować. Podstawową zasadą jest dokładne wysprzątanie jej oraz usunięcie wszelkich rzeczy osobistych z miejsc widocznych dla odwiedzających. Potencjalny klient będzie chciał też wiedzieć, które meble czy jakie wyposażenie zostanie na stanie mieszkania. Warto tę kwestię wcześniej dokładnie przemyśleć. Co więcej, w niektórych przypadkach może mieć ona również wpływ na cenę transakcyjną. Właściciel nieruchomości musi być również gotowy na to, aby opuścić ją jak najszybciej.

Reklama dźwignią handlu

 

Nie jest tajemnicą, że podstawą szybkiej sprzedaży nieruchomości jest jej właściwe rozreklamowanie. Najczęściej właściciele mieszkań umieszczają ogłoszenia na popularnych portalach internetowych, jednak często to o wiele za mało, aby osiągnąć zamierzony cel. Sęk w tym, że tego typu ofert jest obecnie na rynku mnóstwo. Jeśli więc nie zostanie wyznaczona bardzo atrakcyjna cena nieruchomości, to nie ma ona większych szans na to, aby stać się przedmiotem sprzedaży w krótkim okresie czasu. Dlatego też warto skorzystać z pomocy profesjonalnej agencji nieruchomości, która zajmie się wykupem mieszkania, domu czy też lokalu gospodarczego. Agent doradzi, jak szybko sprzedać nieruchomość w danym rejonie. Niestety usługa, która ma zostać wykonana w trybie ekspresowym, z pewnością będzie kosztować więcej. Agent nieruchomości zwróci uwagę na odpowiednie wykonanie fotografii przedstawiających obiekt lub nawet krótkich filmików prezentacyjnych. Lokale, które ładnie prezentują się na zdjęciach, zwykle sprzedają się o wiele szybciej.

Skup nieruchomości za gotówkę

Alternatywnym rozwiązaniem dla osób, które chcą szybko sprzedać lokal, jest skup nieruchomości za gotówkę. Pozwala on sfinalizować transakcję w bardzo krótkim czasie. Czasami umowa może zostać podpisana w ciągu doby, choć najczęściej finalizacja transakcji zajmuje kilka dni. Tak czy inaczej, w tak krótkim okresie trudno będzie znaleźć nabywcę budynku, który może za niego zapłacić wyznaczoną przez właściciela kwotę. Firmy skupujące nieruchomości za gotówkę działają w każdym większym mieście. Cena transakcyjna zwykle jest niższa niż ta, po której sprzedawane są podobne lokale. Niemniej jednak warto pamiętać, że w zamian za niższą cenę właściciel ma możliwość szybkiego uzyskania gotówki. Jest to więc alternatywne rozwiązanie, z którego coraz chętniej korzystają Polacy. Dlaczego? Ponieważ ofert kupna nieruchomości z rynku wtórnego jest naprawdę sporo, dlatego sprzedaż własnej może zająć już nie kilka miesięcy, a nawet lat.