księgowość

Czym tak naprawdę jest księgowość?

przez dev5e2

Prowadzenie księgowości wymagane jest w każdej firmie. Dlaczego? Jej zadaniem jest między innymi dokumentacja zdarzeń finansowych, które miały miejsce w formie. Bazując na wpisach do ksiąg rachunkowych, a obecnie w programach komputerowych, można bardzo dokładnie śledzić finanse przedsiębiorstwa. Jest to potrzebne do składania deklaracji podatkowych, ale też obrazuje, w jakiej kondycji jest firma i ile ma zysków, a ile strat. Księgowość nie jest jedynie wpisywaniem do rubryk zakupów, wydatków i przychodów firmy. Ma o wiele więcej zadań, o których można nie wiedzieć.

Co robi księgowy?

Do zadań działu księgowości należy przede wszystkim prowadzenie dokumentacji finansowej. Powszechnie mówimy, że księgowy prowadzi księgi rachunkowe. Choć to nie jedyne co faktycznie robi. Wybierając odrębną księgowość — Nowy Dwór Mazowiecki, można liczyć na prowadzenie wszystkich spraw związanych z rachunkowością w firmie. Można więc powiedzieć, że choć prowadzenie ksiąg rachunkowych to podstawa pracy księgowego, to równie ważne są inne dokumenty pojawiające się w dokumentacji finansowej. Przede wszystkim księgowość zbiera i wprowadza faktury, a później je księguje. Z fakturami zakupu czy sprzedaży związane są też dokumenty magazynowe, które są równie ważne. Niektóre firmy prowadzą sprzedaż bazując na kasie fiskalnej i wystawianiu paragonów, a więc i te dokumenty są istotne dla księgowości. W uproszczeniu można więc powiedzieć, że księgowość zajmuje się ewidencją dokumentów finansowych, choć tak naprawdę ten dział może mieć więcej zadań.

Księgowość to kontrola finansów firmy

Zatrudniając zewnętrzną księgowość Nowy Dwór Mazowiecki mamy pewność, że wszystkie dokumenty zostaną zaksięgowane na czas. Ale też, że nad dokumentacją firmy czuwają osoby doświadczone mające rozległą wiedzę. Warto też pamiętać, że w biurach rachunkowych pracują nie tylko księgowi, ale też osoby zaznajomione z analizą finansową. Ponadto każdy księgowy musi znać się na rozliczaniu podatków. A jednak w biurach mamy do dyspozycji też specjalistów od podatków, którzy zajmują się tylko analizą tej części funkcjonowania firmy i księgowości. Wielu księgowych ma bezpośredni kontakt jako przedstawiciele firmy z urzędem skarbowym i innymi instytucjami finansowymi. Co jest pomocne, ponieważ choćby w czasie kontroli mogą profesjonalnie odpowiedzieć na każde pytanie kontrolera i wskazać konkretne dokumenty. Dlatego warto współpracować z biurem rachunkowym.

Księgowość — czy warto prowadzić samodzielnie?

W Polsce jest wiele jednoosobowych przedsiębiorstw, które świetnie działają. Ale ilu przedsiębiorców jest wykwalifikowanymi księgowymi? Tak naprawdę prawie żaden. Wiele zadań księgowości jest prostych. Choćby wystawienie faktury sprzedaży, nie wymaga skomplikowanej wiedzy. Jednak zaksięgowanie jej w programie już takiej wymaga. Dlatego, choć część rzeczy z powodzeniem można zrobić samodzielnie, warto mieć zaufanego księgowego, który zajmie się skomplikowanymi operacjami gospodarczymi i konsekwentnym prowadzeniem ksiąg rachunkowych.