Jak dobrać rekuperator?

przez dev5e2

Wysokie koszty ogrzewania to problem, który często związany jest ze stratą ciepła spowodowaną wentylacją pomieszczeń — ciepłe powietrze jest z nich usuwane, a na jego miejsce napływa zimne, świeże powietrze wymagające ponownego ogrzania. Chcąc to zmienić, można postawić na systemy rekuperacji. Stanowią one doskonały sposób na kontrolowanie systemów wentylacji w budynkach mieszkalnych. Czym są rekuperatory? Jak dobrać rekuperator? Wyjaśniamy!

Czym jest rekuperator? 

Rekuperator to urządzenie zasilane energią elektryczną, które stanowi serce systemów rekuperacji, czyli centralnych wentylacji z odzyskiem ciepła. Głównym celem stosowania rekuperatorów jest wywiewanie zużytego powietrza na zewnątrz oraz zapewnienie dopływu świeżego powietrza do pomieszczeń, które ogrzewane jest ciepłem pochodzącym od powietrza wywiewanego — w nowoczesnych urządzeniach odzyskujących ciepło z wentylacji sprawność odzysku ciepła sięga nawet 90%

Systemy rekuperacji w domu — dlaczego warto? 

Postawienie na instalacje wentylacyjne wyposażone w rekuperatory to coraz chętniej wykorzystywane rozwiązanie, na które decyduje się wielu współczesnych inwestorów. Doceniają oni rekuperatory za szereg korzyści, jakie niesie za sobą ich zastosowanie, Do najważniejszych korzyści, jakie niesie za sobą postawienie na rekuperator, można zaliczyć aspekty, takie jak: 

  • Stały dostęp świeżego powietrza

Rekuperatory pozwalają na zapewnienie nieprzerwanej wymiany zużytego powietrza na świeże. Przekłada się to na stały dostęp do świeżego powietrza w domu niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych.

  • Ochrona przed smogiem 

Wentylacja mechaniczna przeprowadzana przy pomocy systemów rekuperacji to efektywne rozwiązanie, które pozwala na filtrację nawiewanego do pomieszczeń powietrza poprzez zastosowanie odpowiednio filtra. 

  • Oszczędność 

Rekuperatory pozwalają na zmniejszenie kosztów inwestycyjnych oraz bieżących kosztów ogrzewania, które mogą spaść nawet o 50% w stosunku do rachunków generowanych w przypadku wentylacji grawitacyjnej. Oszczędność wynika z faktu, że rekuperator przekazuje energię z wywiewanego powietrza do powietrza nawiewanego, co przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie na energię pierwotną. 

  • Kontrola ilości wymienianego powietrza

Implementacja systemu rekuperacji pozwala na wymienianie powietrza w zależności od potrzeb użytkowników — intensywność wymiany powietrza ustalana jest przy pomocy sterownika, co pozwala na zmianę ilości wywiewanego powietrza w zależności od ilości osób znajdujących się w mieszkaniu. 

  • Wysoki komfort 

Zastosowanie rekuperatorów pozwala na cieszenie się ponadprzeciętnym komfortem, który nie jest możliwy do uzyskania w przypadku grawitacyjnych systemów wentylacji. Zmniejszenie wilgotności powietrza, brak przeciągów czy zaparowanych luster, a także możliwość szybkiego i skutecznego usunięcia intensywnych zapachów przekładają się na komfort przebywania w danej przestrzeni. 

Rekuperator – jak dobrać?

Rekuperator to główny element wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, który powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb i wymagań stawianych przez inwestorów, a także do warunków panujących w danym budynku. Dobór odpowiedniego rekuperatora do systemu wentylacyjnego stanowi więc nie lada wyzwanie. Jak dobrać rekuperator do domu? Warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii, do których można zaliczyć:

  • Wydajność rekuperatora

Jednym z kluczowych czynników, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze rekuperatora, jest jego wydajność. Powinna zostać ona dostosowana do ilości powietrza na m3/h, która zależy od ilości pomieszczeń i domowników — zgodnie z wytycznymi unijnymi, powinno się zapewnić około 20-30 m3/h na mieszkańca dla każdej sypialni pokoju dziennego, a także taka sama ilość powietrza dla pomieszczeń, takich jak łazienki toalety czy kuchnie. 

  • Wielkość spręża rekuperatora

Parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest wielkość spręża rekuperatora — oznacza ona siłę, z jaką urządzenie wtłacza nowe powietrze do przewodów wentylacyjnych i siłę, z jaką wypycha z nich zużyte. Postawienie na rekuperacje o odpowiednim sprężu to kluczowa kwestia, która pozwala na sprawne funkcjonowania wentylacji. 

  • Miejsce montażu rekuperatora

Wybierając rekuperator, należy zwrócić uwagę na miejsce, w którym zostanie on zainstalowany. Pozwoli to na dobór odpowiedniego rodzaju rekuperatora i sposobu jego montażu (podsufitowego, podłogowe czy ściennego), a także zastosowanie optymalnego układu króćców przyłączeniowych. 

  • Głośność rekuperatora 

Moc akustyczna, czyli głośność rekuperatora to parametr, który ma kluczowe znaczenie dla komfortu domowników podczas codziennego funkcjonowania systemów wentylacyjnych. 

  • Wymiennik ciepła

Wymiennik ciepła to niezwykle istotny element budowy rekuperatora, który przekłada się na sprawność realizowanych procesów odzysku ciepła. Do podstawowych rodzajów wymienników ciepła stosowanych w rekuperatorach zalicza się wymienniki obrotowe, wymienniki krzyżowe i wymienniki przeciwprądowe. 

  • Sterowanie rekuperacją

Planując montaż rekuperatora, coraz więcej osób decyduje się na bezobsługowe urządzenia. Pozwalają one na wygodne sterowanie ich pracą. 

Planując montaż rekuperatora, warto skorzystać z pomocy specjalistów działających w tym obszarze. Jedną z cenionych marek, która zajmuje się świadczeniem kompleksowych usług w zakresie sprzedaży, montażu i uruchomienia specjalistycznych urządzeń klimatyzacyjnych czy wentylacji jest firma Vaillant. Jej ofertę można sprawdzić na stronie internetowej marki pod adresem https://vaillant-serwis-malopolska.pl/.