strona internetowa

Jak sprawdzić pozycjonowanie strony?

przez dev5e2

Sprawdzanie pozycji SEO jest jedną z najważniejszych czynności z zakresu analityki w pozycjonowaniu strony internetowej. Co prawda ruch, klikalność i konwersja wyznaczają nasz sukces bezpośrednio, jednak wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania jest bardzo ważna dla zwiększenia popularności danej witryny. Co zyskujemy dzięki wiedzy, jaka jest pozycja naszej witryny w rankingu Google? Przede wszystkim informacje, na ile strona jest zoptymalizowana, a także jaką ilość pracy musimy jeszcze włożyć. W związku z tym w poniższym artykule wyjaśnimy, jak sprawdzić pozycjonowanie strony w Google.

Jak sprawdzić pozycjonowanie strony internetowej ręcznie?

Z pozoru ręczne sprawdzanie pozycji w Google wydaje się dla oczywiste i skuteczne, ponieważ naocznie widzimy wyniki u samego źródła. Jednak to tylko pozory, ponieważ podczas ręcznego wyszukiwania Google bierze pod uwagę historię wyszukiwania. Należy wziąć pod uwagę, że na widok listy wyników wyświetlanej danemu użytkownikowi, wpływ ma wiele czynników. Wyniki wyszukiwania są bowiem zależne od preferencji i historii aktywności sieciowej danej osoby. Google jest skonstruowane tak, aby dostosowywać swoje wyniki wyszukiwania do potrzeb odbiorców. Celem tej wyszukiwarki jest przedstawienie rezultatów, które są maksymalnie dopasowane nie tylko do ich poglądów, ale też przyzwyczajeń. Wniosek? Kilka osób, które wpisują tę samą frazę, może uzyskać różniące się od siebie wyniki, choć oczywiście skala różnic nie powinna być rażąca. Nie bez znaczenia jest też rodzaj urządzenia, którego używamy oraz nasza dokładna lokalizacja. Inne wyniki otrzymamy po wpisaniu w wyszukiwarkę „pozycjonowanie w Szczecinie” będąc we wspomnianym mieście, a inne szukając usług w Szczecinie z drugiego końca Polski.

Pozycjonowanie strony – jak sprawdzić pozycję w Google z określonej lokalizacji?

Jeżeli jesteśmy właścicielami podstron lokalnych lub po prostu chcemy zobaczyć, jaka jest pozycja strony w konkretnym, wybranym przez nas miejscu, możemy tego dokonać przy użyciu dedykowanych narzędzi. Monitorowanie stron tego typu sprawdzimy poprzez:

  • I Search From
  • Bright Local search results checker
  • VPN Mentor Search by Location

Warto zwrócić szczególną uwagę na VPN Mentor Search by Location, ponieważ daje możliwość sprawdzenia wyników z różnych urządzeń. Dzięki temu ominiemy już dwa z wcześniej wspomnianych problemów wynikających z ręcznego wyszukiwania.

Jak sprawdzić pozycjonowanie strony internetowej?

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest skorzystanie z narzędzia dla webmasterów Google, by działać bezpośrednio z poziomu wyników wyszukiwania. Jak to zrobić?

  1. Wpisujemy dowolne, szukane hasło w Google, np, „pozycjonowanie w Szczecinie”.
  2. Najeżdżamy na pole do wpisywania fraz kluczowych, naciskamy prawy przycisk myszy i klikamy „zbadaj element.”
  3. W konsoli klikamy w 3 kropeczki w prawym górnym rogu i wchodzimy w More tools —>Sensors.
  4. Na samym dole konsoli powinno wyświetlić się okienko z wyborem lokalizacji. Możemy dodatkowo wpisać dokładnie współrzędne, które określa dowolną lokalizację z całego świata. Możemy punkt na Google Maps i skopiować współrzędne wyświetlające się na ekranie.
  5. Wyłączamy konsolę i odświeżamy wyszukiwane.

I tyle. Natychmiast uzyskujemy precyzyjne wyniki, które dotyczą pozycji strony i są sprecyzowane na konkretne miejsce. Co istotne, po wpisywaniu kolejnych fraz, zmieniona lokalizacja zapisuje pamięci wyszukiwarki. Można też do tego wykorzystać połączenie VPN.

Jak sprawdzić pozycjonowanie strony w Google Search Console? Podstawą w analityce stron internetowych są oczywiście takie narzędzia jak Google Analytics czy Google Search Console, zwłaszcza jeśli chodzi o SEO. Search Console pozwala na poznanie istotnych słów kluczowych, na jakie wyświetlają się konkretne podstrony. Do tego możemy poznać liczbę wyświetleń i kliknięć w link do naszej strony z organicznych wyników wyszukiwania. Najważniejsze jest jednak to, że narzędzie umożliwia uzyskanie informacji, która pozycja w Google odpowiada konkretnym zapytaniom przypisanym do naszych podstron.