Jaka franczyza się opłaca?

przez dev5e2

Do niedawna niewiele osób słyszało o franczyzie, a jeszcze mniej było chętnych do prowadzenia własnego biznesu właśnie w tym modelu. Niemniej jednak, dziś coraz więcej firm decyduje się rozwijać właśnie w ten sposób, a więc poszukują one franczyzobiorców. Ci zaś zastanawiają się, jaka franczyza jest najlepsza? W co warto zainwestować?

 

Na czym polega franczyza i dla kogo jest ona przeznaczona?

Na początku warto wyjaśnić, czym w ogóle jest franczyza. Otóż jest to umowa, którą zawierają dwie strony – franczyzodawca oraz franczyzobiorca. W umowie tej franczyzodawca zobowiązuje się udostępnić franczyzobiorcy swoje logo, nazwę, hasło reklamowe, pomysł na biznes. Dodatkowo na początek pomaga franczyzobiorcy w rozreklamowaniu własnego punktu handlowego lub usługowego. Franczyzobiorca zaś musi co miesiąc uiszczać odpowiednią opłatę na rzecz franczyzodawcy, która zwykle stanowi pewien procent dochodów. Dodatkowo zobowiązany jest on do przestrzegania pewnych standardów, które narzuca franczyzodawca. Zaletą franczyzy jest fakt, iż przedsiębiorca jest wprowadzany w świat biznesu przez osobę, która już odniosła w nim sukces. Co więcej, aby założyć własną działalność w ramach franczyzy, nie potrzeba zbyt wielkiego wkładu własnego – czasami wystarczy jedynie kilka tysięcy kapitału podstawowego, aby móc zacząć przygodę z biznesem. Niemniej jednak franczyza ma również wady – przedsiębiorca nie może prowadzić firmy całkowicie na własną rękę, a co więcej musi dzielić się swoimi zyskami z franczyzodawcą.

 

Jaka franczyza się opłaca?

Nie sposób podejść do tematu franczyzy, nie zastanawiając się nad jej opłacalnością. Wielu potencjalnych franczyzobiorców zadaje sobie pytanie, jaka franczyza jest najbardziej opłacalna, a zatem i jaka franczyza jest najlepsza? Tymczasem, aby uzyskać odpowiedź na to pytanie, należy nieco szerzej spojrzeć na świat biznesu.

Otóż sukces odnoszą jedynie ci przedsiębiorcy, którzy zdobywają klientów. To oni, korzystając z usług lub kupując towary, sprawiają, że prowadzenie danej działalności staje się opłacalne. W dzisiejszym świecie, aby pozyskać klienta, trzeba umieć rozreklamować swoją firmę, a także świadczyć najwyższej jakości usługi bądź sprzedawać najwyższej klasy towary. Choć wydaje się to stosunkowo proste, w rzeczywistości nawet punkty franczyzowe, które korzystają z pewnej, sprawdzonej oferty, upadają. Kluczem do sukcesu jest bowiem pasja do prowadzenia biznesu w danej dziedzinie. Warto więc, przed podjęciem decyzji o nawiązaniu współpracy z konkretnym franczyzodawcą, sprawdzić oferty franczyz i wybrać idealną dla siebie propozycję. Z ciekawymi propozycjami franczyz można zapoznać się na stronie internetowej  https://enterport.pl/. Znajdują się tam różnorodne oferty z wielu branż.

 

Najbardziej dochodowe franczyzy

Jaka franczyza jest najlepsza dla przedsiębiorcy? Przede wszystkim taka, którą będzie on prowadził z pasją i zaangażowaniem. A jaka franczyza okazuje się być najbardziej opłacalna? W tym temacie trudno generalizować, bowiem na sukces w danej branży składa się bardzo wiele czynników. Należy, między innymi, trafnie ocenić zapotrzebowanie lokalnej społeczności na dane towary lub usługi. Obecnie największą popularnością cieszą się franczyzy w branży gastronomicznej – te okazują się również być stosunkowo opłacalnymi. To samo dotyczy firm, które decydują franczyzę w branży zdrowotnej – społeczeństwo przywiązuje bowiem coraz większą wagę do swojego stanu zdrowia. Aby prowadzić firmę w branży medycznej, nie potrzeba specjalistycznego wykształcenia. Można, na przykład, zdecydować się na otwarcie sklepu medycznego czy z prozdrowotnymi materacami, oczywiście w ramach franczyzy. Opłacalne wydają się także być franczyzy w branży beauty, bowiem o swój wygląd dbają już nie tylko kobiety, ale też mężczyźni. Warto również otworzyć firmę w modelu franczyzowym w branży motoryzacyjnej, na przykład zajmującą się sprzedażą czy wynajmem aut. Dziś przecież nikt już nie wyobraża sobie życia bez samochodu, zatem coraz częściej ludzie korzystają z usług firm pośredniczących w ich wynajmie, bądź zakupie.