Kosiarka bijakowa i rotacyjna – podobieństwa i różnice

przez dev5e2

Trudno jest sobie wyobrazić efektywne dbanie o ogród bez dobrej jakości kosiarki. Zapewne niemal każdy właściciel ogrodu, zwłaszcza dość dużego, zgodzi się ze stwierdzeniem, że kosiarka jest jednym z tych urządzeń, których posiadanie jest wręcz konieczne. Kosiarka w znaczący sposób ułatwia pracę. Pozwala na ścięcie wysokiej trawy na dużym obszarze w bardzo krótkim czasie. Na rynku dostępne są różne modele kosiarek. Wyróżnić można tu przede wszystkim kosiarki bijakowe i kosiarki rotacyjne. Czym się różnią i która z nich sprawdzi się lepiej w konkretnej sytuacji?

 

Charakterystyka kosiarki rotacyjnej

Kosiarki rotacyjne cieszą się dużą popularnością. Wybierane są przede wszystkim przez właścicieli ogrodów o dużej powierzchni. Kosiarki rotacyjne świetnie bowiem sprawdzają się przy koszeniu wysokich traw na dużym obszarze. Część tnącą w kosiarce rotacyjnej stanowi ostry nóż, który podczas pracy maszyny porusza się ruchem obrotowym wokół własnej osi. Dzięki temu trawa bądź inne rośliny ścinane są podczas szybkiego uderzenia noża. Ostrza kosiarki rotacyjnej umieszczone są w bębnie, którego średnica jest równoznaczna z szerokością koszenia. Rotacyjna kosiarka charakteryzuje się bardzo dużą mocą. Dzięki temu może ona efektywnie pracować na dużych powierzchniach o nierównym terenie. Kosiarki rotacyjne mają jeszcze jedną zaletą. Dostęp do części do kosiarki rotacyjnej nie jest problemem. Wystarczy zapoznać się z ofertą sklepu AGRITRUCK, aby przekonać się, że nawet jeśli dojście do awarii maszyny to szybko będzie można zastąpić uszkodzoną część nową.

 

Charakterystyka kosiarki bijakowej

W pewnym sensie można powiedzieć, że kosiarka bijakowa jest innym rodzajem kosiarki rotacyjnej. Wynika to z tego, iż sposób jej działania jest bardzo podobny do sposobu działania kosiarki rotacyjnej. W tym jednak przypadku część tnącą stanowią bijaki, które umieszczone są w wale tnącym. W zależności od wielkości maszyny zamontowanych może być od kilkunastu do kilkudziesięciu bijaków. Charakteryzują się one kształtem przypominającym literę L bądź T. Zamontowane w kosiarce ostrza poruszają się w płaszczyźnie pionowej. Warto podkreślić, że kosiarka bijakowa może pracować na bardzo wysokich obrotach, które sięgać mogą nawet 3000 na minutę. Urządzenia bijakowe napędzane mogą być na dwa sposoby. Może być to sposób mechaniczny bądź sposób hydrauliczny. Dużą zaletą kosiarek bijakowych jest to, iż mogą być one wykorzystywane nie tylko do ścinania traw czy roślin. Podczas pracy kosiarka bijakowa może również rośliny rozdrabniać. Poza tym maszyna bijakowa bardzo dobrze radzi sobie również z krzakami, grubymi chwastami i samosiejkami drzew.

 

Kosiarka bijakowa a rotacyjna

Jak wspomniano, kosiarki rotacyjne i bijakowe łączy ten sam sposób działaniach. Jest jednak między tymi urządzenia również wiele różnic. W pierwszej kolejności można wskazać tu na element tnący. W przypadku kosiarki bijakowej elementem tnącym są bijaki, które często nazywane są również młotkami. Z kolei w przypadku kosiarki rotacyjnej elementem tnącym są noże. Bijaki są znacznie mocniejsze w porównaniu z nożami. Są również odporniejsze na ścieranie. Dlatego też, jak wspomniano, kosiarki bijakowe mogą ścinać grubsze i większe rośliny.

Wskazując na różnice między kosiarkami rotacyjnymi i bijakowymi, wspomnieć należy również o płaszczyźnie poruszania się ostrza. W kosiarce bijakowej bijaki poruszają się w płaszczyźnie pionowej. Natomiast w przypadku kosiarki rotacyjnej noże poruszają się wokół własnej osi.

Decydując czy lepszym wyborem będzie kosiarka bijakowa czy rotacyjna, uwagę zwrócić należy również na ich zastosowanie. Kosiarka rotacyjna najlepiej sprawdza się w przypadku koszenia rozległych, często nierównych terenów. Natomiast kosiarkę bijakową najlepiej jest wybrać do koszenia nieużytków i pobocznych dróg.

Przed zakupem konkretnego modelu warto zatem zastanowić się nad własnymi potrzebami i oczekiwaniami. Od tego bowiem jaka powierzchnia ma być koszona, zależy przede wszystkim wybór konkretnego modelu kosiarki.