fotele samochodowe

Jakie pokrowce na fotele samochodowe?

przez dev5e2

Użytkownicy samochodów decydują się na zakup pokrowców w celu ochrony tapicerki czy zasłonienia zniszczonych foteli. Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większa liczba kierowców zaczyna traktować wspomniane produkty, jako sposób na tuning wnętrza samochodu. Obecnie wybór pokrowców jest znacznie trudniejszym zadaniem, niż mogłoby się wydawać. Trzeba bowiem zwrócić szczególną uwagę na takie aspekty, jak bezpieczeństwo, funkcjonalność czy dopasowanie. Jakie pokrowce na fotele samochodowe wybrać?

W jakim celu kierowcy kupują pokrowce?

Jak zostało już wspomniane wcześniej, w przypadku, gdy tapicerka w samochodzie jest zniszczona, za pomocą pokrowców można zataić ten fakt. W takiej sytuacji niezbędne mogą się okazać klasyczne osłony tapicerki. Obecnie występują one w różnych rozmiarach. Należy zaznaczyć, że producenci dokładnie informują, do jakich modeli określony produkt będzie najlepszym rozwiązaniem. Użytkownicy mogą także próbować chronić tapicerkę przed zwierzętami czy dziećmi za pomocą pokrowców. W zupełności wystarczą wtedy koszule. Będą one w stanie zabezpieczyć fotele w miejscach, w których są one narażone na ewentualne zniszczenia. 

Pokrowce na fotele samochodowe – jakie wybrać?

Bardzo dużą rolę przy wyborze będzie odgrywało właściwe dopasowanie pokrowców. Obecnie można bowiem wyróżnić dwa rodzaje omawianych produktów. Pierwsze z nich to pokrowce uniwersalne, które z założenia powinny pasować do różnych modeli samochodów. Oczywiście producenci umieszczają na opakowaniu pojazdów informację, dla jakich pojazdów będą one właściwe. Z kolei drugim rodzajem są pokrowce miarowe. Zdecydowanie bardziej znane są, jako pokrowce wykonywane na specjalne zamówienie. 

Materiał

Jest to kolejny bardzo ważny aspekt, jaki powinno się wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze pokrowców na fotele samochodowe. Od materiału, z jakiego zostały wykonane omawiane produkty będzie zależała ich trwałość, komfort siedzenia. Najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na materiał, z którego wykonano oryginalne tapicerki. Świetnymi przykładami mogą być skóra ekologiczna, żakard czy welur. Można mieć wtedy całkowitą pewność, że bez większego problemu wytrzymają one codzienną eksploatację, a także zabezpieczą fotele przed ewentualnym zabrudzeniem czy zniszczeniem. Należy zaznaczyć, że wspomniany welur jest zaliczany do materiałów gwarantujących komfort w trakcie jazdy. Materiał ten jest również niezwykle wytrzymały. Ponadto niezależnie od warunków zewnętrznych nie zmieni swoich właściwości. 

Z kolei żakard jest wygodnym i praktycznym materiałem. Rekomendowane jest postawienie na tego typu pokrowce, gdy w samochodzie przewożone są zwierzęta lub dzieci. Stosunkowo łatwo jest je utrzymać w czystości. Wystarczy przetrzeć mokrą szmatką lub wykorzystać do tego celu odkurzacz. Alcantara jest natomiast materiałem niezwykle podobnym do skóry.

Jakie pokrowce na fotele samochodowe będą najlepszą opcją?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że stosunkowo mała liczba kierowców bierze pod uwagę funkcjonalność pokrowców. Zalecane jest przed zakupem zwrócenie uwagi na to, czy w omawianych produktach zostały umieszczone kieszonki. Mogą one znajdować się pod zagłówkami czy z tyłu. W przypadku tylnych kanap warto zweryfikować czy będzie opcja złożenia kanapy bez konieczności rozpinania zamków. Pozwoli to zaoszczędzić mnóstwo cennego czasu. Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większym zainteresowaniem cieszą się pokrowce Citroen C3.

Bezpieczeństwo

Rekomendowane jest sprawdzenie, czy można będzie bezpiecznie zakładać pokrowce na fotele, które zostały wyposażone w poduszki Air Bag. Godny uwagi jest bowiem fakt, że znaczna większość wspomnianych produktów posiada boczne poduszki powietrzne. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie także zwrócenie uwagi na to, czy pokrowce mają certyfikat PIMOT (Polski Instytut Motoryzacji). W najprostszym możliwym ujęciu jest on gwarancją tego, że pokrowce zostały wyposażone w specjalny atestowany szew, który pozwoli na otwarcie bocznych poduszek powietrznych w awaryjnej sytuacji.