dentysta

Kiedy zdecydować się na pierwszą wizytę u stomatologa?

przez dev5e2

Stomatologia (Gliwice) to z pewnością jedna z najważniejszych dziedzin medycyny. To właśnie dentyści dbają o świetny stan uzębienia, dzięki czemu można czuć komfortowo. Zdrowe zęby pozytywnie wpływają również na poczucie własnej wartości. Kiedy jest jednak najlepszy moment, aby udać się z pierwszą wizytą do stomatologa? Przyzwyczajanie dziecka do kontaktu z dentystą jest bardzo ważne. Dzięki temu w przyszłości będzie ono z pewnością dużo chętniej tam się udawało i dbało o swoje zęby.

Kiedy udać się z dzieckiem do stomatologa?

Wbrew pozorom, pierwsza wizyta z dzieckiem u dentysty nie musi być wcale przykrym, traumatycznym wydarzeniem. Przy odpowiednim przygotowaniu oraz nastawieniu wszystko przebiegnie bezboleśnie, natomiast dziecko z pewnością będzie podchodziło bardziej pozytywnie do kolejnych wizyt u dentysty. Bardzo ważne jest, aby na pierwszą wizytę u dentysty zabrać dziecko przed pojawieniem się niepożądanych zmian. Dlaczego jest to takie ważne?

Przede wszystkim pierwsza wizyta u stomatologa to tylko zwykły, bezbolesny przegląd. Dziecko będzie mogło zobaczyć, że wizyta u dentysty nie jest wcale niczym złym i utrwali sobie stosunek tego specjalisty na całe dorosłe życie. Gdy natomiast rodzic zabierze dziecko dopiero wtedy, gdy na zębach pojawi się próchnica, może być ono zaskoczone, a nawet przestraszone działaniami podejmowanymi przez stomatologa. Ważne jest więc zastosowanie metody małych kroków. Zwłaszcza jeżeli dotyka to tak delikatnej materii.

Pierwsza wizyta u stomatologa — jak się przygotować?

Nie jest żadną tajemnicą, że dzieci doskonale naśladują dorosłych. Ich świetnie umiejętności obserwacji mogą jednak być negatywne, zwłaszcza jeżeli chodzi o dentystę. Jeżeli dziecko zobaczy, że dorosły panicznie boi się wizyty u stomatologa, w przyszłości będzie naśladowało te zachowania. Ponadto nie wolno straszyć dziecka dentystą. Mówienie mu, że jeżeli nie będzie mył zębów, konieczna będzie wizyta u dentysty, z pewnością nie nastawi go pozytywnie do tego specjalisty.

Przed wizytą u dentysty warto również przekazać dziecku, co będzie robił lekarz. Nie należy jednak zdradzać zbyt wielu szczegółów. Aby dziecko lepiej mogło zrozumieć całą sytuację, dobrze jest posłużyć się baśniową opowieścią lub puścić dziecku bajkę. Dzięki temu będzie ono mogło lepiej sobie wyobrazić, co czeka je u lekarza. Dzięki temu dziecko będzie miało dużo lepszy stosunek do tego specjalisty, co na pewno przełoży się na dużą korzyść w przyszłości.

Kiedy udać się na pierwszą wizytę?

Na pierwszą wizytę u stomatologa warto wybrać się już w chwili pojawienia się pierwszych zębów. Zwykle, gdy dziecko ma około 6 miesięcy pojawiają się u niego pierwsze siekacze. Właśnie wtedy rodzice powinni zabrać malucha do stomatologa. Dzięki temu lekarz będzie mógł sprawdzić, czy ząbkowanie już się zaczęło, czy przebiega poprawnie, oraz czy nie pojawiły się pierwsze oznaki próchnicy. Ponadto specjalista poinstruuje rodziców, w jaki sposób mogą oni dbać o świetny stan zębów malucha.