blacha

Jak działa gilotyna do cięcia blach?

przez dev5e2

W fabrykach, firmach lub prywatnych warsztatach pracownicy często spotykają się z sytuacją, w której muszą przeciąć blachę lub obrabiany element. Trudno wykonać proste cięcie nożycami do metalu. Mechaniczna gilotyna do cięcia blach służy do wykonywania cięć prostych. Możesz kupić maszyny przemysłowe lub zbudować własne nożyce tego typu do warsztatu.

Charakterystyka ogólna – cięcie gilotyną

Wybierając nożyce gilotynowe do cięcia blachy, należy zwrócić uwagę na następujące cechy:

  • Wymiary obrabianych przedmiotów.
  • Ilość metalu do przecięcia. Należy zwrócić uwagę na wytrzymałość części tnącej.
  • Moc wyjściowa (w przypadku jednostek elektromechanicznych).
  • Maksymalna grubość, jaką może przeciąć nóż.
  • Typ ostrzy.
  • Konstrukcja napędu.
  • Obecność ograniczników głębokości cięcia, osłon zabezpieczających.

Im więcej blach można przeciąć, tym droższa będzie maszyna.

Zasada działania gilotyny do cięcia blach

Gilotyna tnie blachę pod wpływem ostrza tnącego. Jest napędzana przez napędy elektryczne lub ręcznie. W trakcie cięcie gilotyną mają miejsce dwa etapy pracy — łamanie i cięcie. Po przecięciu blachy powstaje prosta krawędź. Eliminuje to konieczność dodatkowej obróbki mechanicznej.

Używając gilotyny do cięcia blach, należy wziąć pod uwagę kilka specjalnych cech. Ważne, aby prawidłowo ustawić prześwit i sprawdzić ostrość krawędzi tnącej ostrzy. Jeśli ostrzenie jest słabe lub luz nie jest prawidłowy, mamy do czynienia z zadziorem. Jest to ostry punkt, który może zranić ręce wykonującej pracę osoby.

Rodzaje maszyn do cięcia blach

Gilotyny do cięcia metalu dzielą się ze względu na rodzaj napędu. Decyduje to o cenie urządzenia, jego wydajności, szybkości pracy i dokładności cięcia. Konieczne jest oddzielne omówienie każdego typu gilotyny.

Hydrauliczne nożyce gilotynowe

Urządzenia pracujące przy pomocy napędów hydraulicznych najczęściej instalowane są w fabrykach, dużych przedsiębiorstwach. Jego zaletami są:

  • Duża moc. Możliwość cięcia blach o grubości do 20 mm.
  • Maksymalna długość cięcia 3 m.
  • Wydajny w produkcji seryjnej i jednostkowej.

Do wad należy zaliczyć duże rozmiary urządzenia oraz jego sporą wagę. Zasadą cięcia gilotyną hydrauliczną jest to, że napęd przenosi na ostrze ciśnienie o wartości ponad 400 mPa. Nóż może być prosty lub w kształcie łuku. Umożliwia to cięcie blach o dużych grubościach.

Elektromechaniczne nożyce gilotynowe

To maszyna do cięcia elementów metalowych, która jest obsługiwana przez silnik elektryczny. Gdy jest on włączony, wał mimośrodowy przenosi siłę na belkę z zamocowanymi nożami. Zaczynają wywierać równomierny nacisk na arkusz po obu stronach. Gdy belka wykona pełny obrót, noże powracają do pozycji wyjściowej.

Elektryczne nożyce gilotynowe oferują następujące korzyści:

  • Wydajność sprzętu.
  • Duża prędkość pracy — do 30 cięć w 60 sekund.
  • Niezawodność, trwałość.

Wadą nożyc elektromechanicznych jest hałas, jaki wytwarzają w czasie pracy. Dzieje się tak dlatego, że mechanizm korbowy szybko opuszcza nóż, który stuka o obrabiany przedmiot.

Pneumatyczne gilotyny

Urządzenia, których łopatki są uruchamiane przez siłownik pneumatyczny. Napędzany jest on sprężonym gazem. Pneumatyczne nożyce do metalu są bardziej wydajne niż hydrauliczne. Składają się z kompresora, który tłoczy sprężone powietrze. Same maszyny posiadają duży stół roboczy, na którym można obrabiać znacznej wielkości elementy metalowe.

Ręczna gilotyna

Ręczne gilotyny do cięcia metalu są popularne wśród właścicieli małych warsztatów. Ze względu na brak napędu, urządzenie nie nadaje się do cięcia grubych blach, stali węglowych i stopowych. Takie ograniczenia nie odstraszają jednak klientów. Ręczne gilotyny są instalowane w małych warsztatach do jednorazowych zadań. Istnieje możliwość zakupu nożyc o dużych rozmiarach lub takich do montażu na stole warsztatowym.

Konstrukcja składa się z dwóch noży, stołu roboczego i uchwytu. Pierwsza tarcza jest zamontowana na stole roboczym i pozostaje nieruchoma podczas pracy. Drugie ostrze jest wyposażone w uchwyt, za pomocą którego obcinacz opuszcza część tnącą w dół. Aby móc ciąć blachy o grubości powyżej 1 mm, należy wybrać model z przekładnią.