pies

Jak działają bazy danych zwierząt?

przez dev5e2

Ucieczka psa lub kota to jeden z najgorszych scenariuszy dla większości właścicieli czworonogów. Niezależnie od tego, jak bardzo dbasz o swoje zwierzę, może dojść do jego zaginięcia. Wystarczy chwila nieuwagi, aby kot oddalił się z tarasu lub wystraszony np. fajerwerkami pies uciekł, ciągnąc smycz za sobą. Jak znaleźć zagubione zwierzę? Oczywiście dobrym rozwiązaniem są ogłoszenia, w tym także na popularnych portalach społecznościowych. Jednak warto również zachipować ulubieńca i zarejestrować go w bazie danych zwierząt. Jak działają takie portale? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Dlaczego warto zachipować zwierzę?

Wbrew pozorom chip wszczepiany psom i kotom nie jest bynajmniej osobistym GPS-em zwierzęcia. A szkoda! To by wiele ułatwiło w przypadku zaginięcia zwierzęcia. Czym jest chip? Jak działa? To nic innego jak mikroprocesor, który wszczepiany jest w ciało psa lub kota. Znajduje się w nim niepowtarzalny numer identyfikacyjny zwierzęcia, który składa się z piętnastu cyfr. Sam chip ma bardzo niewielki rozmiar – odpowiada on wielkością ziarenku ryżu, jest zabezpieczony szklaną osłonką. Samo chipowanie czworonoga w gabinecie weterynaryjnym przypomina nieco zrobienie zastrzyku. Mikroprocesor umieszczany jest najczęściej między łopatkami lub na szyi zwierzęcia. Warto podkreślić, że chip nie ma terminu przydatności, w praktyce oznacza to, że umieszcza się go tylko raz. Służy przez całe życie czworonoga. Gdy do miejsca, w którym został wszczepiony, przyłoży się specjalny odbiornik, można odczytać numer identyfikacyjny zwierzęcia. Obecnie odbiorniki do odczytywania chipa posiada wiele schronisk, gabinetów weterynaryjnych, komend policji, fundacji itd. Decydując się na zachipowanie zwierzęcia, możesz liczyć na to, że szybciej do Ciebie wróci w przypadku zaginięcia. Ważne: jeśli chcesz zabrać swojego ulubieńca za granicę, zgodnie z aktualnym stanem prawnym masz obowiązek go zaczipować.

Pamiętaj, że zachipowane zwierzę musi zostać zarejestrowane w bazie danych!

Aby chipowanie zwierząt miało sens, konieczne jest wpisanie każdego oznakowanego kota i psa do specjalnej bazy danych. W przeciwnym razie chipowanie nie ma sensu! Obecnie możesz znaleźć różne bazy danych, zarówno lokalne, jak i krajowe oraz duże bazy o zasięgu europejskim. Wpis do bazy zwierząt jest płatny, jednak zwykle opłata nie jest zbyt wysoka, najczęściej ponosi się ją jednorazowo. Bardzo często zwierzę jest wpisywane tam od razu w gabinecie weterynaryjnym, w którym przeprowadzano zabieg chipowania.

Ciekawym rozwiązaniem dla właścicieli zwierząt domowych jest platforma internetowa http://worldpetnet.com/, która jest de facto globalnym rejestrem oznakowanych zwierząt. Platforma korzysta z zasobów licznych baz danych (które zostały na niej zarejestrowane). W praktyce oznacza to, że w razie zaginięcia psa nie musisz przeszukiwać wielu różnych baz, zamiast tego możesz skorzystać z Worldpetnet. Na platformie nie stosuje się żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o numerację mikroprocesorów oraz ich producentów. Do rejestru wpisywane są oznakowane zwierzęta dowolnego gatunku, rasy oraz pochodzenia.

Jak znaleźć zaginione zwierzę?

Twój pupil uciekł lub zaginął? W takim razie zacznij od poinformowania o tym pobliskich lecznic weterynaryjnych, schronisk, a także fundacji. Zamieść ogłoszenia, w których zaoferujesz nagrodę za pomoc w odnalezieniu czworonoga. Jeśli dojdzie do zagubienia oznakowanego zwierzęcia, należy niezwłocznie skorzystać z bazy danych i sprawdzić jej zasoby. Z pewnością warto w takiej bazie zgłosić zaginięcie psa lub kota.

Jak wspomnieliśmy, za pomocą specjalnego odbiornika można szybko sprawdzić numer identyfikacyjny znalezionego zwierzęcia. Numer ten można wprowadzić do bazy danych np. http://worldpetnet.com/, aby pozyskać dane właściciela psa lub kota. Ta metoda działa, o ile zwierzę po zachipowaniu zostało zarejestrowane. Schronisko, policja lub weterynarz, którzy odczytają chip Twojego psa, mogą z pomocą bazy zwierząt znaleźć Twoje dane kontaktowe, dzięki temu Twój ulubieniec szybciej do Ciebie wróci, unikając pobytu w schronisku.