terapia

Arteterapia – jak pomaga w leczeniu zaburzeń emocjonalnych?

przez dev5e2

W obecnych czasach wykorzystywane są różnorodne alternatywne metody leczenia zaburzeń emocjonalnych. Ostatnio szczególną popularnością zaczęła cieszyć się arteterapia, wykorzystująca różne rodzaje sztuki, m.in. muzykę, taniec i plastykę. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym sposobie walki z zaburzeniami psychicznymi, to kontynuuj czytanie.

Arteterapia – co to jest?

W ostatnim czasie coraz głośniej mówi się o arteterapii, czyli terapii, podczas której uczucia wyraża się za pomocą sztuki. Termin arteterapia wywodzi się od dwóch słów ars – sztuka oraz therapeuein – leczenie. Podczas tego rodzaju terapii wykorzystywane są różne formy sztuki, m.in. taniec, teatr, malarstwo, rzeźba czy muzyka. Jednak w tym przypadku nie chodzi o stworzenie spektakularnego dzieła i osiągnięcie niezwykłego efektu. Najważniejszy jest sam proces tworzenia i jego cudowny wpływ na samopoczucie. Dzięki arteterapii można skutecznie zapomnieć o codziennych zmartwieniach, uwolnić się od negatywnych emocji i zredukować poziom stresu. Ponadto jest to świetny sposób na wyciszenie i walkę z natrętnymi myślami.

Najskuteczniejsze metody arteterapii (Sopot)

Do najczęściej wykorzystywanych metod arteterapii zalicza się:

  • Muzykoterapię – stanowi połączenie medycyny, psychologii i pedagogiki muzycznej. Stosowana jest ona od lat. Największą popularność w Polsce zyskała w latach 70. XX wieku, gdy we Wrocławiu został otwarty Instytut Muzykoterapii. Podczas tego rodzaju terapii pacjenci grają na instrumentach, śpiewają, słuchają muzyki i relaksują się przy różnorodnych dźwiękach.
  • Plastykoterapię – w czasie zajęć uczestnicy tworzą rzeźby, grafiki i ilustracje, a także malują, szkicują i kolorują. Narzędziami wykorzystywanymi podczas tego rodzaju terapii są m.in. akwarele oraz farby olejne i akrylowe. Plastykoterapia pobudza kreatywność, rozwija wyobraźnię i skutecznie obniża napięcie nerwowe.
  • Biblioterapię – kolejna z metod wykorzystywanych w czasie arteterapii w Sopocie. Podczas niej uczestnicy tworzą lub czytają dzieła literackie i słuchają poezję. Pomaga ona przeciwdziałać negatywnym emocjom utrudniającym codzienne funkcjonowanie. Ponadto biblioterapia oczyszcza psychikę z negatywnych emocji i umożliwia szybkie rozładowanie napięcia. Doskonale sprawdza się ona zarówno wśród dzieci, jak i osób dorosłych.
  • Choreoterapię – czyli terapia tańcem. Jak sama nazwa wskazuje, opiera się ona głównie na tańcu i ćwiczeniach muzyczno-ruchowych. Pomaga uwolnić tłumione emocje, zrozumieć siebie i obniżyć poziom stresu. Stanowi świetną pomoc dla osób nieśmiałych, cierpiących na nerwicę i mającym problem z radzeniem sobie z emocjami.

Do popularnych metod wykorzystywanych podczas arteterapii w Sopocie zalicza się również filmoterapia, podczas której uczestnicy oglądają i oceniają filmy oraz tworzą własne scenariusze. Dużą popularnością cieszy się również fotografoterapia, polegająca na robieniu zdjęć, ich oglądaniu i wywoływaniu.

Wszystkie z wymienionych metod arteterapii skutecznie pomagają w leczeniu zaburzeń emocjonalnych. Są one polecane i wykorzystywane przez licznych psychoterapeutów. Techniki te doskonale sprawdzają się zarówno wśród osób młodszych, jak i starszych.