Ile trwa nauka języka angielskiego?

przez dev5e2

Zapewne słyszałeś takie zwroty jak „naucz się angielskiego w zaledwie 7 dni” lub „popraw swój angielski w krótkim czasie”. Jednak, czy opanowanie obcej mowy w tak niewielkim okresie rzeczywiście jest możliwe? Każdy uczeń chce wiedzieć, ile trwa nauka języka angielskiego lub, jak długo musi ćwiczyć, aby go opanować.

Szybkość zależy od różnych czynników. Innymi słowy, każdemu nauka angielskiego zajmuje inną ilość czasu. Jednak, jeśli postawisz sobie za cel regularność, możesz osiągnąć poziom zbliżony do native’a w ciągu około 5 lat.

Ile jest poziomów języka angielskiego?

Istnieje klasyfikacja według poziomów, która służy do określenia, jak płynnie mówisz po angielsku. Jest to Europejski System Opisu Kształcenia Językowego (CEFR), który stosuje się na całym świecie. System ten został podzielony na sześć poziomów:

 • A0: Beginner.
 • A1 – A2: Elementary.
 • A2 – B1: Pre-intermediate.
 • B1: Intermediate.
 • B2: Upper-intermediate.
 • C1 – C2: Advanced.

W wielu przypadkach osiągnięcie poziomu B2 jest wystarczające, aby wyrażać się poprawnie i prowadzić rozmowy z native speakerami.

Nauka języka angielskiego – ile trwa?

Jak długo trwa przejście z jednego poziomu języka angielskiego na drugi? Przeprowadzono różne badania, aby określić, ile czasu potrzeba na taki przeskok. Specjaliści uzyskali następujące wyniki dla kolejnych poziomów CEFR:

 • A0 do A1: 70 godz.
 • A1 do A2: 150 godzin
 • A2 do B1: 300 godzin
 • B1 do B2: 200 godzin
 • B2 do C1: 200 godzin
 • C1 do C2: 200 godzin

Tak więc, jeśli jesteś początkujący i nigdy nie mówiłeś po angielsku (poziom A0), potrzebujesz około 70 + 150 + 300 + 200 + 200 = 920 godzin, aby osiągnąć poziom C1. Niemniej jednak dokładne stwierdzenie, ile czasu trwa nauka języka angielskiego stanowi dość trudne zadanie. Różnicę stanowi zazwyczaj częstotliwość. Jeśli uczysz się języka codziennie po kilka godzin przez kilka miesięcy, to rezultaty będą inne niż w przypadku, gdy poświęcisz na ten cel tylko jedną godzinę tygodniowo. Uczęszczanie na kursy językowe również przyśpieszą cały proces.

Jeśli uczysz się 4 godziny tygodniowo, będziesz potrzebował 230 tygodni, aby osiągnąć wysoki poziom. Pamiętaj, że wszystkie te obliczenia są szacunkowe, a nauka zależy od indywidualnych predyspozycji ucznia i tego, jak bardzo jest zmotywowany.

Jak poznać swój poziom znajomości języka angielskiego?

Istnieje wiele testów, które pozwalają określić poziom znajomości języka angielskiego według skali CEFR. W zależności od uzyskanego wyniku możesz oszacować, ile czasu potrzebujesz na naukę, aby osiągnąć pożądany poziom . Możesz również określić, które techniki są dla Ciebie najlepsze.

Jak trudno jest się nauczyć języka angielskiego?

Nauka angielskiego nie jest tak trudna, jak większość ludzi myśli. Jeśli się zaangażujesz oraz otrzymasz odpowiednią pomoc, będziesz w stanie szybko opanować obcą mowę i przejść na wyższy poziom. Kursy językowe są do tego celu idealne dzięki wsparciu nauczycieli, którzy doskonale znają specyfikę angielskiego, a także wiedzą, który sposób przekazywania wiedzy odznacza się najlepszą skutecznością.