rolnik

Czym się zajmuje rolnik?

przez dev5e2

 

Prowadzenie własnej farmy doskonale wpisuje się w popularną obecnie filozofię powolnego życia. Wizja życia w pięknej, zielonej okolicy i wyznaczanie sobie własnych celów i zadań może być kusząca. Marzenie o posiadaniu własnej winnicy, szczęśliwej farmie kur na wolnym wybiegu lub ekologicznego sadu to jedno, ale rzeczywistość to co innego. Jak się okazuje, zdobycie farmy rolnej nie jest takie proste.  Podpowiadamy jak zostać rolnikiem i tłumaczymy czym zajmuje się rolnik. 

Czym zajmuje się rolnik?

Zawód rolnika obejmuje uprawę ziemi, tj. przygotowanie gruntu, siew lub sadzenie, pielęgnację roślin i zbieranie roślin. Dokładny wygląd tych stadiów zależy w dużej mierze od wielkości gospodarstwa i jego typu. Umiejętność doboru odpowiedniej gleby, nawozu i maszyn do konkretnej uprawy jest bardzo ważna. Dotyczy to również gospodarstw ekologicznych, które również stosują środki poprawiające jakość swoich upraw, ale są one pochodzenia naturalnego, np. kompost. Rolnicy powinni również być w stanie diagnozować możliwe choroby roślin i identyfikować szkodniki. Choć głównym zajęciem rolnika jest rolnictwo, często łączy je z hodowlą zwierząt. Po pierwsze, taka operacja zapobiega całkowitej utracie dochodów z powodu np. klęsk żywiołowych lub bardzo niekorzystnych cen skupu produktów rolnych. Ponadto zyski z hodowli zapewniają stały dochód przez cały rok, nie tylko w okresie żniw.

Rolnik – co robi i ile pracuje?

Pracownicy rolni zatrudnieni na podstawie umowy o pracę mają 160 godzin pracy miesięcznie. Z drugiej strony godziny pracy niezależnych rolników nie są stałe. Zależy to głównie od pory roku rośliny i cyklu wegetacyjnego. Oczywiście większość odpowiedzialności przypada na wiosnę i późne lato/wczesną jesień, chociaż w rzeczywistości normalne funkcjonowanie gospodarstwa wymaga stałej uwagi rolnika. Prowadzenie gospodarstwa to wymagający biznes, który często zmusza do pracy po kilka godzin dziennie. Hodowcy muszą wykonywać swoje obowiązki 24/7. Warto pamiętać, że podczas sadzenia lub rozmnażania może wystąpić wiele nieoczekiwanych zdarzeń, które wymagają pracy i uwagi rolnika. Chodzi głównie o choroby zwierząt i roślin, warunki pogodowe zagrażające uprawom oraz potencjalne problemy na rynku. Reagowanie na te zdarzenia może znacznie wydłużyć Twoje godziny pracy. Kiedy jednak wszystko idzie dobrze i jest poza sezonem – rolnicy mogą mieć dużo wolnego czasu.

Jak założyć gospodarstwo rolne w Polsce? 

Jeśli chcesz prowadzić gospodarstwo rolne, czeka Cię kilka dodatkowych formalności. Działalność rolnicza to produkcja, rozmnażanie lub uprawa produktów rolnych, lub utrzymywanie gruntów rolnych w stanie nadającym się do wypasu, lub uprawy. Szczegółowo określa to ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Opisuje dokładnie, co jest uważane za działalność rolniczą, a co nie, ponieważ podatek dochodowy nie jest płacony od dochodu uzyskanego z jej działalności, a jedynie podatki rolne. To z kolei zależy od wielkości areału. Działalność rolnicza jest również regulowana przez prawo VAT, więc w niektórych przypadkach musisz być zarejestrowany jako taki podatnik.

Jak zostać rolnikiem? – krok po kroku 

Najłatwiej jest przejąć gospodarstwo od rodziców lub dziadków, co jest prawdopodobnie najczęstszym sposobem zostania rolnikiem. Właściwa edukacja przydaje się również w dzisiejszych czasach. Aby uzyskać tytuł technika rolniczego – można np. iść do technikum rolniczego. Jeśli ktoś ma wyższe cele, to można studiować rolnictwo na kilku uczelniach w Polsce – np. na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie i ogrodnictwie w Białymstoku, uprawie roślin, hodowli zwierząt itp. Studenci wszystkich tych kierunków zwykle koncentrują się na tych samych podstawowych przedmiotach: biochemia, chemia, statystyka matematyczna czy botanika rolnicza, które mają już różne przedmioty specjalizacyjne. W tej dziedzinie najważniejsza jest praktyka, a nie wiedza teoretyczna, dlatego studenci programu studiów muszą odbywać staże zmechanizowane. Chcesz wiedzieć więcej? Śledź portal rolniczy