bruk

Czym wyczyścić kostkę brukową?

przez dev5e2

Kostka brukowa jest niezwykle często wykorzystywanym materiałem. Nie można się temu dziwić, bo jest wyjątkowo uniwersalna. Przy jej pomocy można zaaranżować samochodowy podjazd, jak i przestrzeń w swoim ogrodzie. Jeżeli zdecydowałeś się na posiadanie kostki brukowej, z całą pewnością wiesz, że dbanie o nią jest niełatwe. Dlatego też dobrze byłoby, gdybyś poznał kilka skutecznych metod walki z różnego rodzaju zanieczyszczeniami, które sprawiają, że Twoja kostka nie prezentuje się zbyt estetycznie. 

Wykorzystaj ocet i sodę oczyszczoną

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że preparat do czyszczenia kostki brukowej można przygotować w domowych warunkach. Możesz wykorzystać do tego celu środki, które zapewne masz w swoim domu. Będą to ocet i soda oczyszczona. Czyszczenie kostki brukowej octem będzie naprawdę skuteczne. Poza tym jest to środek niezwykle tani, więc każdy może pozwolić sobie na jego zakup. Przygotowanie roztworu octowego do czyszczenia kostki jest naprawdę dziecinnie proste. Ocet wraz z wodą należy wymieszać ze sobą w stosunku 2:1. Potrzebny będzie Ci oczywiście spryskiwacz. Musisz wlać do niego przygotowaną mieszankę, gdyż w ten sposób łatwiej będzie Ci ją aplikować. Kostkę należy spryskać octem w słoneczny dzień. Dzięki temu będzie można pozbyć się części chwastów, które wyrastają pomiędzy szczelinami kostki. Czyszczenie kostki brukowej sodą również może pomóc. Wystarczy wsypać sodę w szczeliny, które porośnięte są nieestetycznymi chwastami. Na tym jednak nie koniec. Papkę powstałą poprzez wymieszanie sody oczyszczonej z octem możesz wykorzystać także do oczyszczenia powierzchni kostki. W ten sposób pozbędziesz się wielu nieestetycznych plam. Musisz jednak pamiętać o tym, aby jak najdokładniej spłukać sodę. W przeciwnym razie istnieje pewne ryzyko pojawienia się zacieków. 

Z jakich jeszcze metod warto skorzystać?

Soda oczyszczona oraz ocet to nie jedyne środki, które możesz wykorzystać do pielęgnowania kostki brukowej. Najprawdopodobniej domowe metody mogą okazać się niewystarczające w pełni. Wydaje się więc, że powinieneś zakupić także gotowy preparat do czyszczenia kostki brukowej. Znajdziesz go w wielu sklepach budowlanych oraz ogrodniczych. Jeżeli nie masz pojęcia, czego oczekiwać od takiego preparatu, porozmawiaj z pracownikiem sklepu, a na pewno doradzi Ci odpowiedni wybór. Do używania środków chemicznych musisz jednak podchodzić wyjątkowo ostrożnie, jeżeli w ogrodzie regularnie przebywają Twoje dzieci. Ostrożność wskazana jest także wówczas, gdy masz zwierzęta. Niektóre środki mogą być nieświadomie spożyte przez psy, co z kolei może wiązać się z mniej lub bardziej poważnymi zatruciami. Lepiej byłoby więc zamknąć zwierzęta w domu na czas czyszczenia kostki brukowej.

Jeśli zastanawiasz się zaś nad tym, jak i czym umyć kostkę brukową, być może zainteresuje Cię czyszczenie kostki brukowej Kärcherem. Strumień wody pod ciśnieniem w niezwykle skuteczny sposób usunie nieestetyczne przebarwienia oraz plamy. Myjka ciśnieniowa naprawdę świetnie poradzi sobie z usunięciem zaschniętej ziemi czy części roślin. Niesamowicie ważne jest również mechaniczne czyszczenie kostki brukowej. W ten właśnie sposób będziesz mógł pozbyć się zdecydowanej większości chwastów, które wyrastają spomiędzy szczelin kostki. Niesamowicie istotne jest to, aby robić to regularnie. W innym razie istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że metoda ta nie będzie tak skuteczna, jakbyś tego chciał. Do mechanicznego czyszczenia kostki brukowej przydać może Ci się niewielkich rozmiarów nożyk. Mechaniczne czyszczenie kostki brukowej jest niezwykle żmudną pracą. Będzie ona wymagała od Ciebie sporo cierpliwości, zwłaszcza jeśli kostka jest zaniedbana.

Dobrze byłoby, gdybyś do jej oczyszczania zabrał się w suchy, ale niezbyt gorący dzień. Praca podczas upału nie jest wskazana, bo kostka brukowa wyjątkowo szybko się nagrzewa. Najlepiej reagować na bieżąco. Kostkę brukową powinno czyścić się przynajmniej raz na kilka tygodni lub wtedy, gdy zauważysz, że wyrastające z niej chwasty zaczynają prezentować się wyjątkowo nieestetycznie.