dach

Dlaczego warto dbać o dach?

przez dev5e2

Dach jest zwieńczeniem domu i to właśnie dzięki niemu można czuć się bezpiecznie. Jako że więźbę dachową wykonuje się najczęściej z naturalnych materiałów, nie są one odporne na działanie czynników zewnętrznych. Z tego też powodu nie wystarczy postawić domu i zapomnieć o konstrukcji, ciesząc się dostępną przestrzenią wewnątrz budynku i przed elewacją. Powodów, by dbać o dach, jest jednak znacznie więcej, o czym można dowiedzieć się z tego artykułu.

Dach – co mu zagraża ze strony przyrody?

Zanim udzieli się odpowiedzi na to pytanie, warto doprecyzować, co rozumie się przez pojęcie przyroda. Jeśli chodzi o więźbę dachową, można ten termin zawęzić do szkodników w postaci insektów, a konkretnie korników. Wiele osób nie wie, jak pozbyć się korników z dachu, a jest to problem, który warto rozwiązać jak najszybciej. Korniki sprawiają, że drewno wykorzystane do budowy domu zaczyna wyglądać jak sito. Im więcej wydrążą w nim tuneli, tym większe prawdopodobieństwo, że dach może się z czasem zawalić. Ponadto więźba dachowa może stać się łatwą pożywką dla płomieni, a dom wtedy stanie się pułapką, z której trzeba wydostać się jak najszybciej.

Zatem jak pozbyć się korników z dachu? Najlepiej wezwać w tym celu fachową firmę, która zlokalizuje zakres szkód, a także pozwoli się upewnić, że na sto procent ma się do czynienia właśnie z kornikami. Nieraz dziury, które widać w drewnie, mogą być spowodowane czymś innym niż żerowaniem korników, dlatego zawsze warto się upewnić. Profesjonalna ekipa uśmierca te owady, wtłaczając w drewno gaz, czy traktując korniki specjalnym żelem albo przepędza je za pomocą fal dźwiękowych.

Jak zabezpieczyć dach przed kornikami?

Jak wiadomo, gdy korniki już się zagnieżdżą, może się okazać, że nie obejdzie się bez sporych wydatków związanych z zatrudnieniem fachowca i wymianą uszkodzonego drewna. Z tego też powodu zdecydowanie lepiej podjąć odpowiednie środki prewencyjne, które pozwolą uchronić dach przed kornikami.

Styropian przy suficie

Jednym z takich sposobów, jest obłożenie sufitu styropianem. Zanim jednak kupi się niezbędne materiały, warto wiedzieć, jak przykleić listwy styropianowe do sufitu. Trzeba się orientować, w jaki sposób na drewnie żerują korniki. Można się przekonać, że nie ma powodów do obaw, jeśli chodzi o to, że mogłyby się przedostać do pomieszczenia, przegryzając się przez całą szerokość belki w więźbie dachowej. Z tego też powodu należy zorientować się jedynie, jak przykleić listwy styropianowe do sufitu od strony zewnętrznej budynku. Najlepiej nałożyć klej na całą powierzchnię listwy styropianowej, gdyż wtedy ma się pewność, że będzie się ona trzymać stabilnie i mocno uprzednio zagruntowanej powierzchni.

Impregnacja drewna

Nie można też zapomnieć o rzeczy najważniejszej, która pozwoli zabezpieczyć drewno przed kornikami. Mianowicie o tym, że drewno trzeba zaimpregnować, co uchroni je nie tylko przed tymi insektami, ale również przed czynnikami atmosferycznymi. Oprócz korników źle wpływają na więźbę dachową takie zjawiska, jak promieniowanie UV, opady, czy wysokie temperatury. Dobrze dobrany impregnat do drewna gwarantuje zwykle wieloletnią ochronę, toteż warto zadbać o drewnianą więźbę dachową w ten sposób jak najszybciej.

Jak impregnować drewno?

Chcąc zaimpregnować drewno, należy w pierwszej kolejności dowiedzieć się, jaki preparat do takiej konserwacji byłby najbardziej odpowiedni. Następnie, gdy już się go ma, najlepiej zapoznać się z opisem, który dołączył producent wybranego impregnatu. Impregnacja drewna nie należy do zbyt skomplikowanych czynności, dlatego największym wyzwaniem może być zapewnienie sobie poczucia bezpieczeństwa podczas impregnowania dachu znajdującego się na dużej wysokości. Czytając instrukcję od producenta, warto zwrócić uwagę na warunki, w jakich najlepiej przystąpić do impregnowania dachu. Innym ważnym aspektem związanym z impregnacją jest to, czy wybrany preparat trzeba rozcieńczyć i jak bardzo, żeby nie stracił swoich właściwości.

Podsumowanie

O dach warto dbać, ponieważ codziennie jest narażony na szkodliwe dla siebie czynniki. Z każdym dniem dom traci na wartości, jeśli nie zabezpieczy się go przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych czy wspomnianych owadów. Ponadto zły stan więźby dachowej przekłada się zwykle także na estetykę całej bryły budynku. Przede wszystkim jednak dach przestaje spełniać swoją podstawową funkcję, czyli chronić przed różnymi zagrożeniami i opadami atmosferycznymi.