Ile kosztuje malowanie proszkowe?

przez dev5e2

Istnieją różne metody w zakresie malowania powierzchni, a niektóre z nich mogą dodatkowo zabezpieczać dany element. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest tzw. malowanie proszkowe, które pozwala stworzyć powłokę odporną na czynniki zewnętrzne, dlatego stosuje się je w przypadku detali używanych w trudniejszych warunkach. Na czym polega i jaka jest cena malowania proszkowego?

Na czym polega malowanie proszkowe?

Malowanie proszkowe polega na naniesieniu specjalnego proszku na dany element, a następnie utwardzeniu powłoki na drodze polimeryzacji. Dzięki temu tworzy się monolityczna, czyli jednolita powierzchnia, która wyróżnia się swoimi właściwościami. Metoda proszkowa wymaga zastosowania specjalnych pistoletów natryskowych, dzięki czemu jest znacznie bardziej efektywna od malowania tradycyjnego.

Wyróżnia się malowanie proszkowe elektrostatyczne oraz elektrokinetyczne. W pierwszym przypadku wymagane jest stosowanie urządzeń ładujących ujemnie cząsteczki farby, ponieważ będą one przyciągane przez malowaną powierzchnię w momencie wytworzenia pola elektrostatycznego. Wspomniana powierzchnia jest naładowana dodatnio, co przyciąga cząstki, które “przyklejają” się równomiernie, a w przypadku niewielkich elementów nie ma nawet konieczności obracania przedmiotu względem pistoletu natryskowego. W malowaniu elektrostatycznym cząsteczki przylegają do najbliższych powierzchni, dlatego pokrycie farbą bardziej skomplikowanego elementu jest problematyczne.

Malowanie proszkowe elektrokinetyczne natomiast polega na naładowaniu cząsteczek elektrostatycznie dzięki sprężonemu powietrzu, dlatego proces ładowania opiera się na energii kinetycznej. Cząstki farby są ładowane dodatnio poprzez tarcie, ponieważ drobiny ocierają się między sobą wewnątrz pistoletu. Zderzając się z powierzchnią malowaną przylegają do niej.

Przed samą aplikacją konieczne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni malowanego przedmiotu. Nie może on posiadać zabrudzeń czy śladów korozji. Powierzchnia musi być doskonale czysta. Z tego powodu przed malowaniem proszkowym tak często wykonuje się tzw. piaskowanie, czyli starcie cienkiej, wierzchniej powłoki za pomocą preparatu zawierającego piasek aplikowanego pod wysokim ciśnieniem. Ze względu na formę aplikacji, metoda umożliwia czyszczenie trudno dostępnych miejsc.

Zwieńczeniem malowania proszkowego jest wstawienie elementu do specjalnego pieca do polimeryzacji farby. Dzięki temu cząstki proszku stopią się, łącząc ze sobą oraz swoim podłożem. Więcej na ten temat przeczytamy na witrynie: http://www.leylandtrade.pl/opinie.

Malowanie proszkowe – cena

Cena malowania proszkowego jest uzależniona od wielkości zlecenia, stosowanej farby czy rozmiarów samego elementu oraz przede wszystkim nakładów pracy malarza. Zwykle jednak jest to około 30-50 zł za metr kwadratowy powierzchni stali surowej. Kiedy konieczne jest wykonanie podkładu, cena odpowiednio wzrasta. Jeśli przedmiot jest zabrudzony lub wymaga profesjonalnego oczyszczenia, malarnie proszkowe często oferują także piaskowanie, którego koszt oscyluje w okolicach 30 zł/m2.

Malowanie proszkowe – cena atrakcyjna a efekty niesamowite

Zmiana koloru wykonana za sprawą malowania proszkowego nie jest wyłączną zaletą tej techniki. Korzystanie z niej jest zalecane najczęściej w celu zabezpieczenia danego elementu. Wspomniana powłoka jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, a także skrajne temperatury oraz niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak deszcze, śnieg czy silny wiatr. Warstwa farby po polimeryzacji doskonale zabezpiecza przedmiot przed korozją, ponieważ wilgoć nie będzie miała żadnego dostępu pod jej powierzchnię. Z tego powodu malowanie proszkowe cena jest często zalecane w przypadku zabezpieczania rzeczy i maszyn wykorzystywanych na zewnątrz. Chodzi na przykład o ogrodzenia, felgi samochodowe, ale też maszyny i sprzęt rolniczy. Dodatkową zaletą jest szeroka rozpiętość kolorystyczna, dlatego poza ochroną, element zyskuje także walory estetyczne. Trzeba jednak pamiętać, żeby malowanie wykonywał doświadczony specjalista, ponieważ pominięcie fragmentu elementu owocuje przerwaniem jednolitości powłoki polimerowej, a przez to wilgoć może nadal “atakować” dany przedmiot.