kawiarka

Jaką kawiarkę wybrać i na co zwrócić uwagę podczas jej zakupu?

przez dev5e2

Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez czarnej, aromatycznej i pysznej kawy. Wbrew pozorom nie trzeba kupować drogiego ekspresu, żeby każdego dnia cieszyć i delektować się jej smakiem. Równie dobrze można zaopatrzyć się w dużo tańszą kawiarkę. Jest to zaparzacz ciśnieniowy, który zadowoli nawet najbardziej wymagające podniebienia. Jaką kawiarkę kupić? Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze? Wszystko wyjaśni się po przeczytaniu tego tekstu!

Krótka historia kawiarki

Zanim zostanie udzielona odpowiedź na pytanie, jak wybrać kawiarkę, warto bliżej poznać jej historię. Pewnie większości z nas nie zdziwi fakt, że pierwsza z nich powstała we Włoszech. W 1933 roku powstał pierwszy projekt, który wykonał Luigi di Ponti na zlecenie Alfonsa Bialettiego uznanego za ojca urządzenia. Drugi z Włochów odkupił patent, a jego syn sprawił, że wieść rozniosła się po całym kraju. Zresztą to właśnie on opracował charakterystyczne logo przedstawiające wąsatego człowieka z uniesionym palcem. Logo przetrwało do dziś i nadal zdobi kawiarki Bialetti. Oczywiście od tego czasu wiele się zmieniło. Modele są wykonywane z różnych materiałów (niegdyś tylko aluminium), ale pierwowzór pozostał praktycznie nienaruszony. Zbudowany był z trzech elementów: sitka na zmielone ziarna kawy, pojemnika na zaparzony napar oraz wodę. Nie można zaprzeczyć, że kawiarki Bialetti wzbudzały spore zainteresowanie również przez wzgląd na swój kształt. Cała obudowa była kanciasta, a wąsacz jedynie dodawał jej uroku. Tym sposobem urządzenie zyskało rozpoznawalność na całym świecie. 

Jak zbudowana jest kawiarka i jak działa?

Zastanawiając się, jaką kawiarkę wybrać, należy wcześniej poznać jej budowę oraz sposób działania. Jak wspomniano wcześniej, do pracy urządzenia niezbędne są tylko trzy elementy, mianowicie pojemnik na wodę i napar oraz sitko na kawę. Istotne jest też to, aby wyposażone było w zawór bezpieczeństwa. Z reguły znajduje się on na dolnej części obudowy i odpowiada za kontrolowanie wysokości wytwarzanego ciśnienia. Dzięki niemu użytkowanie kawiarki jest całkowicie bezpieczne. Poza tym musi mieć uszczelki, które trzeba systematycznie wymieniać, ponieważ się po prostu zużywają.

Natomiast jeśli chodzi o zasadę działania, to nie jest ona zbyt skomplikowana. Ciśnienie wytwarzane jest pod wpływem gorącej temperatury, a woda, kiedy zaczyna wrzeć, jest przez nie wypychana ku górnej części, w międzyczasie przepływając przez sitko z kawą. Ostatecznie dociera aż do zbiornika, w którym gromadzi się przygotowany napar. Kawiarki w porównaniu do ekspresów pracują nieco wolniej, a na filiżankę ulubionej kawy trzeba poczekać mniej więcej od 4 do 7 minut. Jednak warto poświęcić czas na ten proces, ponieważ napój jest wyrazisty, aromatyczny i pyszny. Jeżeli ktoś nie wie, jaką kawiarkę wybrać, to już w tym momencie należy nadmienić, że dobrze jest zaopatrzyć się w młynek do mielenia ziaren. Pomoże on zwiększyć intensywność i zapach naparu.

Jak wybrać kawiarkę najlepszą dla siebie?

Przy dylemacie dotyczącym tego, jaką kawiarkę kupić koniecznie należy przyjrzeć się poszczególnym parametrom. Jest o tyle ważne, że wybierając konkretny model, będzie spełniał nasze oczekiwania. Jednym z istotniejszych jest materiał wykonania, a dokładniej stal nierdzewna, porcelana lub aluminium. Najtańsze są kawiarki aluminiowe. Jednak ich wadą jest to, że przy wraz z biegiem czasu mogą pojawić się odkształcenia oraz odbarwienia, które mogą mieć negatywny wpływ na smak kawy. Ponadto dedykowane są raczej na kuchenki gazowe, a nie płyty indukcyjne. Kawiarki porcelanowe są dość drogie i bardzo łatwo jest je stłuc. Dlatego też najlepiej zdecydować się na stal nierdzewną. Modele z niej wykonane są odporne na intensywną eksploatację, łatwo się je czyści i szybko nie ulegają zniszczeniu oraz odbarwieniom, czy odkształceniom. Co więcej, na rynku dostępnych jest wiele modeli, które nadają się do stosowania na płycie indukcyjnej. Naszą uwagę powinna również zwrócić pojemność, ale jest to kwestia całkowicie indywidualna. Wiadomo, że im większa będzie, tym więcej filiżanek będzie można zaparzyć.