Problemy hormonalne mogą wywołać niepożądane objawy we wszystkich obszarach funkcjonowania organizmu. Dlatego tak ważne jest, by posiadać wiedzę, jak dbać o tarczycę w przebiegu choroby oraz na co dzień.
Tarczyca – czym jest?
Tarczyca jest gruczołem ulokowanym z przodu szyi w dolnej jej części. Pełni on funkcję regulacyjną w organizmie człowieka i wpływa na takie obszary jak praca:
- układu sercowo-naczyniowego,
- układu pokarmowego,
- układu nerwowego,
- układu mięśniowego,
- gospodarki wodno-elektrolitowej,
- metaboliczna organizmu,
- w utrzymaniu prawidłowej termogenezy organizmu,
- gospodarki wapniowo-fosforowej.
Dlatego tak istotnym jest dla zachowania harmonijnego funkcjonowania organizmu, by wiedzieć, jak zadbać o tarczycę i jej prawidłową pracę.
Tarczyca – jak dbać na co dzień?
Zadbanie o tarczycę rozpoczyna się, gdy zaczynamy zwracać uwagę na niepokojące objawy i postanawiamy, jak najszybciej zareagować. Istnieje kilka czynników, które mogą w znaczny sposób zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób tarczycy, są to między innymi:
- doznawanie przewlekłego stresu,
- nałóg tytoniowy,
- spożywanie alkoholu,
- smog,
- nadmierne spożycie produktów zawierających soję,
- brak aktywności fizycznej,
- otyłość,
- długa ekspozycja na promienie jonizujące.
Odpowiedzią na pytanie, jak dbać o tarczycę, jest podejmowanie regularnej aktywności fizycznej, unikanie używek oraz stosowanie suplementów na narządy. Warto unikać miejsc, gdzie smog jest najintensywniejszy, nie jest to zawsze możliwe, wobec czego zaleca się wycieczki nad morze ze względu na obecność jodu oraz podróże w góry.
Tarczyca – jak dbać w chorobie?
Do najczęściej spotykanych chorób tarczycy należą:
- niedoczynność tarczycy – spowodowana niedoborem hormonów tarczycy, do którego objawów należą: przewlekłe zmęczenie, zwiększona senność, objawy depresyjne, bóle kostno-stawowe, zaburzenia uwagi i koncentracji, zmniejszona potliwość ciała, częste uczucie zimna, łamliwość włosów i paznokci,
- nadczynność tarczycy – związana z nadprodukcją hormonów tarczycy. Objawami choroby są: niepokój, pobudzenie, zjawisko kołatania serca, znaczna utrata masy ciała niespowodowana dietą, biegunki, nadmierne wydzielanie potu, wysokie ciśnienie krwi, zintensyfikowane wypadanie włosów,
- choroba Hashimoto – inaczej nazywane autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy typu Hashimoto, które objawia się: występowaniem objawów depresyjnych, ogromnym zmęczeniem bez podjętego wcześniej wysiłku ani aktywności, bólami kostno-stawowymi, bólami mięśniowymi, zaburzeniami cyklu owulacji, zbyt wysokiego poziomu cholesterolu, występowaniem problemów dermatologicznych.
W wypadku występowania powyższych schorzeń lub podejrzeń co do ich występowania koniecznie należy udać się do lekarza endokrynologa, który udzieli informacji jak dbać o tarczycę, również z wykorzystaniem leczenia farmakologicznego.
Jak zadbać o tarczycę dietą?
Dietetyczną odpowiedzią na pytanie, jak zadbać o tarczycę, jest dostosowanie codziennych posiłków do obecnych problemów zdrowotnych:
- jod – osoby zmagające się z nadczynnością tarczycy zdecydowanie powinny od niego stronić. Pacjenci cierpiący na niedoczynność tarczycy zaś powinny urozmaicać swoją dietę o produkty bogate w ten pierwiastek np.: dorsza, makrelę lub łososia, sól himalajską, wodę mineralną z wysoką zawartością jodu,
- selen – chroni gruczoł przed procesami jego wyniszczania w chorobie Hashimoto. Może być dostarczany w postaci: ryb, owoców morza, jajek, nabiału, orzechów w szczególności brazylijskich oraz kiełków warzyw.
Dodatkową pomocą w zadbaniu o tarczycę może okazać się przyprawa o wielu prozdrowotnych wartościach – kurkuma. Może być ona podawana również w formie suplementacji kurkuminą. Szczególnie polecana jest osobą cierpiącym na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy typu Hashimoto.
Zaleca się również dodatkową suplementację witaminy D i troskę o jej odpowiedni poziom w organizmie. Większość osób, u których występują choroby tarczycy, zmaga się również z niedoborem tej witaminy. Troska o jej prawidłowy poziom pozwoli spowolnić proces rozwoju jej niedoczynności.
Odpowiedzialność za swoje zdrowie to zarówno leczenie, jak i profilaktyka. Pomoc lekarska wraz z zastosowaniem odpowiedniej diety mogą okazać się świetną współpracą na drodze do osiągnięcia bardzo dobrej kondycji zdrowotnej.