fotowoltaika

Po jakim czasie koszt paneli fotowoltaicznych zaczyna się zwracać?

przez dev5e2

Obecnie Polska przeżywa boom na inwestowanie w odnawialne źródła energii zarówno przez inwestorów prywatnych, jak i instytucje. Właściciele nieruchomości z uwagi na stale rosnące koszty ogrzewania oraz prądu decydują się na zakładanie instalacji fotowoltaicznych czy pomp ciepła, które mają ograniczyć koszty użytkowania. Niestety, pomimo dofinansowania ze środków publicznych cena postawienia przydomowej mikro elektrowni nadal jest wysoka i w wielu przypadkach wymaga podparcia się kredytem. Dlatego inwestorzy zadają sobie pytanie, czy zainwestowany kapitał się zwróci, a jeżeli tak, to w jakiej perspektywie czasowej.

Instalacja fotowoltaiczna – ile to kosztuje?

Przymierzając się do inwestycji, należy zapoznać się z podstawowymi informacjami związanymi z poszczególnymi elementami instalacji, kosztami montażu i warunkami, jakie muszą być spełnione. Po pierwsze, należy zadać sobie pytanie, czy pomysł na budowę fotowoltaiki jest w ogóle racjonalny ekonomicznie. Jeżeli miesięczne wydatki na prąd dla danego budynku są w granicach 100 zł, to należy się poważnie zastanowić nad opłacalnością. Chyba że planowane jest przejście na ogrzewanie elektryczne lub znaczące zwiększenie poboru energii.

Przygotowując się do realizacji, najlepiej wyszukać firmy z okolicy w Internecie, wpisując zapytanie np.: ”Panele fotowoltaiczne w Bolesławcu” i poprosić o wycenę. Można w ten sposób uzyskać kilka konkurencyjnych ofert oraz wybrać z nich najkorzystniejszą. Wyceny będą zróżnicowane z uwagi na kilka podstawowych czynników, które zostaną przyjęte do sporządzenia kalkulacji:

  • rodzaj paneli (np. monokrystaliczne lub polikrystaliczne),
  • wyposażenie systemu (falownik, optymalizatory, okablowanie, zabezpieczenia, elektronika),
  • koszt montażu i uziemienia.

Projektując instalację, trzeba wziąć pod uwagę czynniki techniczne, takie jak usytuowanie budynku względem słońca, czy są miejsca stale zacienione oraz, czy budowa dachu pozwoli na zamontowanie koniecznej ilości paneli. W zależności od konstrukcji dachu technologia mocowania modułów jest odmienna, jednak nie wpływa znacząco na końcową cenę. Kwoty będą również zróżnicowane terytorialnie. Przykładowo, montując panele fotowoltaiczne w Bolesławcu, należy przyjąć, że średni koszt inwestycji dla domu jednorodzinnego o mocy 6,5 kW wyniesie ok. 30 tys. zł.

Po jakim czasie nastąpi zwrot inwestycji?

Trudno jednoznacznie i precyzyjnie odpowiedzieć, ile czasu potrzeba, aby wyłożone środki finansowe się zwróciły. Przyjmuje się, że wymagany czas mieści się w przedziale od 5 do 10 lat. Uzależnione jest to oczywiście od wielu czynników. Wydajność instalacji, ilość słonecznych dni w roku i dobra ekspozycja na światło to istotne elementy. Dofinansowanie z rządowego programu “Mój Prąd” pozwoli odzyskać do 5 tys. zł z zainwestowanych pieniędzy, a dodatkowo inwestor prywatny ma możliwość odliczenia od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej kwoty nieprzekraczającej 53 tys. zł. W najnowszej edycji rządowego programu przewidziano również dofinansowanie inwestycji w magazyny energii. Podwyżki cen energii elektrycznej będą miały z pewnością znaczący wpływ na skrócenie czasu zwrotu.