Jak działa kantor kryptowalut?

przez dev5e2

Wraz ze wzrostem zainteresowania kryptowalutami pojawia się coraz więcej kantorów, które zajmują się wymianą cyfrowych walut. Nic dziwnego – są one niezbędne do obrotu tego typu oszczędnościami. Jak działa kantor kryptowalut?

Co to jest kryptowaluta?

Waluty kryptograficzne to rodzaj waluty cyfrowej. Nie znajdziemy ich odpowiedników w formie banknotów czy monet, lecz przy pomocy odpowiednich inwestycji giełdowych możemy dzięki nim pomnożyć zgromadzone w złotówkach oszczędności. Do tego niezbędny jest jednak kantor kryptowalut.

Online czy stacjonarnie?

Kryptowaluty są całkowicie cyfrowe, wszystkie transakcje z ich użyciem odbywają się więc za pośrednictwem sieci internetowej. Czy to oznacza, że z kantoru kryptowalut można skorzystać wyłącznie online? Niekoniecznie.

Coraz częściej możemy spotkać stacjonarne kantory, a nawet biura, w których dokonać możemy transakcji opartych na obrocie cyfrowymi walutami. W takich miejscach możemy dokonać transakcji w sposób, jaki jest nam znany z kantorów walut zagranicznych. Przychodzimy do placówki, wpłacamy określoną ilość złotówek, a za to otrzymujemy daną ilość waluty cyfrowej. Różnica polega na tym, że kryptowaluty nie otrzymamy do portfela, który nosimy w kieszeni. Trafi ona do naszego bezpiecznego portfela w sieci.

W przypadku kantorów kryptowalut, które działają online, dostęp jest dużo łatwiejszy. Możemy zalogować się do nich, przebywając w każdym miejscu na świecie, w którym mamy dostęp do sieci. W tym wypadku również wpłacamy pieniądze w złotówkach, tym razem jednak przelewamy je na wskazane konto bankowe. W zamian otrzymujemy kryptowalutę o określonej wartości, która trafia do naszego bezpiecznego portfela.

Podobnie działa to w drugą stronę. Jeśli chcemy wymienić walutę cyfrową na złotówki, to przelewamy daną ilość kryptowaluty do wskazanego portfela. W zamian otrzymujemy określoną kwotę w złotówkach.

Jak działa kantor kryptowalut?

Kantory kryptowalut działają więc bardzo podobnie do tych placówek, w których wymieniamy złotówki na euro lub dolary czy też odwrotnie. Jedyna różnica polega na tym, że kupujemy lub sprzedajemy walutę cyfrową. Jak to wygląda w praktyce? Przed dokonaniem transakcji zawsze mamy dostęp do informacji, jaki jest aktualny kurs danej waluty – czyli za ile możemy ją sprzedać lub kupić. Do nas należy decyzja, na jaką kwotę się zdecydujemy.

Następny krok może nieco się różnić w zależności od konkretnego kantoru. W niektórych z nich wymagane jest wcześniejsze wpłacenie pewnej kwoty pieniędzy, którymi będziemy następnie obracać. W innych możemy przelewać pieniądze bezpośrednio z naszego konta. Wpłaty dokonać możemy zazwyczaj na kilka różnych sposobów, między innymi za pomocą przelewu tradycyjnego, internetowego, BLIK, a nawet portfela Google lub Apple.

Kolejna faza transakcji zależy od tego, w którą stronę jej dokonujemy. Jeśli kupujemy kryptowalutę, to po określonym regulaminem kantoru czasie wybrana i opłacona wartość krypto powinna znaleźć się w naszym bezpiecznym, internetowym portfelu.

Jeśli dokonujemy transakcji w drugą stronę, to możliwości zazwyczaj są dwie i zależą od polityki wybranego kantoru. Możemy otrzymać sumę za sprzedane kryptowaluty na konto w kantorze lub bezpośrednio na nasze konto bankowe.

Na czym zarabia kantor kryptowalut?

Jak w każdym takim miejscu, również w kantorze kryptowalut możemy spodziewać się konieczności uiszczenia opłaty za wymianę pieniędzy. Zazwyczaj ma ona wartość procentową i odliczana jest do sumy pieniędzy, które otrzymujemy po wymianie. Zanim zdecydujemy się na dany kantor, warto więc sprawdzić, ile wynoszą opłaty oraz czy zmieniają się w zależności od tego, jak dużymi sumami operujemy.

Jakie waluty są obsługiwane przez kantory?

Warto mieć na uwadze, że nie każdy kantor obsługuje wszystkie dostępne na rynku kryptowaluty. W większości dostępne będą jednak te najbardziej popularne, a więc:

  • Bitcoin,
  • Dash,
  • Ethereum,

Jeśli planujemy inwestycję w waluty spoza czołówki popularności, należy każdorazowo sprawdzić, czy dany kantor obsługuje kryptowalutę, która nas interesuje.